banner39

Endonezya'da Yardım Çalışmaları Hızlandı

Endonezya'nın Sumatra adası açıklarında meydana gelen ve en az bin kişinin ölümüne yol açtığı tahmin edilen depremin ardından, bölgede yardım çalışmaları hız kazandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Endonezya'da Yardım Çalışmaları Hızlandı

Birleşmiş Milletler'den yardım görevlileri Nias Adası'na vardı ve adanın merkezinde çok sayıda ölü ve yaralının bulunduğunu gördü. Ancak enkaz altında kalanları kurtarma çalışmaları, depremim meydana geldiği Pazartesi gününden bu yana neredeyse aralıksız devam eden yağış nedeniyle ağır ilerliyor. Kötü hava koşulları nedeniyle, yaralıların Sumatra'ya nakledilecekleri uçuşlar da etkilendi. Deprem, üç ay önce yaklaşık 300 bin kişinin öldüğü tsunami felaketini yaşayan ülkelerde panik havası yarattı. Tsunami felaketinin ardından bölgede halihazırda çok sayıda yardım görevlisi bulunuyordu. BBC'nin Aceh'te bulunan muhabiri Rachel Harvey, tsunami felaketinin ardından gerekli derslerin çıkarılmış gibi göründüğünü söylüyor. Pazartesi günü meydana gelen depremin etkilediği bölgelere yardım götürmek üzere, iki Endonezya gemisi hazır ve gıda, çadır ve diğer temel itiyaçlar da nakledilmek için hazırlanmış durumda. Avustralya da iki kargo uçağını ve Singapur'da bulunan bir gemisini yardım amacıyla bölgeye gönderiyor. Singapur deprem bölgesine helikopterler gönderdi ve Japonya da enkaz altında kalanların kurtarılması çalışmalarına yardım etmek üzere askerlerini göndermeyi teklif etti. Sumatra'da yaralıların tedavisi için bir sahra hastanesi kuruluyor.

20 bin kişi etkilendi

BM ekipleri deprem bölgesine geldikleri sırada, Genel Sekreter Kofi Annan depremden derin üzüntü duyduğunu söyledi ve destek verme taahhüdünde bulundu. ABD Başkanı George Bush da, hükümetinin yardım etmeye hazır olduğunu söyledi. Nias ve Simeulue adalarını etkileyen depremin merkez üssünün, Aralık ayında meydana gelen tsunami felaketini tetikleyen depreminkinden 160 kilometre uzaklıkta olduğu açıklandı. Nias'ın Gunung Sitoli kentinde bulunan yardım görevlileri, kentte su sisteminin tamamen çöktüğünü ve yollarda derin çukurlar oluştuğunu söylüyor. Depremden en az 20 bin kişinin etkilendiği belirtiliyor. Birçok kişinin enkaz altında ya da binaların üzerinde kısılı kaldıkları belirtiliyor ve adada sadece bir doktorun çalıştığı ifade ediliyor. Ancak Simeulue Adası'ndaki durumun başta korkulduğu kadar vahim olmadığı, burada 3 ölü ve yaklaşık 40 yaralı bulunduğu belirtiliyor. Enconezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono da olağanüstü hal ilan etti ve Nias'a gitmeyi planlıyor.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?