banner39

Endonezya'ya hizmetçi uyarısı

UAÖ, Endonezya'nın cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalan milyonlarca bayan hizmetçiyi koruma konusunda ihmalkâr davrandığını açıkladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Endonezya'ya hizmetçi uyarısı

Ayşenur Bulut / Dünya Bülteni

 

Uluslararası af örgütü (UAÖ) insan hakları raporuna göre Endonezya hükümeti, çoğunlukla cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalan milyonlarca bayan hizmetçiyi koruma konusunda ihmalkâr davranıyor.

 

Londra Merkezli görev yapan UAÖ raporunda, evlerde çalışan bayan işçilerin çok zor şartlar altında çalıştığı, ölümlere kadar varan şiddet uygulamalarının olduğu bilgileri yer alıyor.

 

Ülkede hizmetçilik yapan 2.6 milyon bayana hükümetin, ikinci sınıf vatandaş muamelesi yaptığı kaydediliyor. Bu bayan hizmetçilerin arasında yaşı 12 olan küçük çocuklar da bulunduğu ifade ediliyor.

 

UAÖ, “Endonezya Hükümeti, işçilerin temel haklarından olan “asgari maaş ve belli bir mesai süresi” maddelerini bu hizmetçiler için geçerli saymamaktadır” dedi.

 

Rapor pek çok kadının fiziksel ve ruhsal bozukluklar yaşadığını, cinsel içerikli şiddete maruz kaldığını ve pek çoğunun öldürüldüğünü bildiriyor.

 

UA֒nün Asya Şube Müdürü Natalie Hill, hükümetin bu aşağılık uygulamadan biran önce vazgeçmesi gerektiğini söyledi: “Ülkedeki güvenlik güçleri, işçiler ve hâkimler, bayan hizmetçilere yapılan bu ikinci sınıf muamelenin bir suç olduğuna inanmalıdır. Endonezya Hükümeti işçi sınıfına giren bu bayanlara temel işçi haklarını tanımamaktadır.”

 

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?