banner39

Enerji Bakanı'ndan Uzan açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, "Çukurova-Kepez, Uzanlar döneminde Çukurova'yı sağılabilir inek gibi görmüşler" dedi.

Arşiv 24.05.2008, 12:34 24.05.2008, 12:37
Enerji Bakanı'ndan Uzan açıklaması


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Çukurova-Kepez şirketleri, Uzanlar döneminde Çukurova'yı sağılabilir inek gibi görmüşler" açıklamasında bulundu.

Bakan Güler, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD), Adana HiltonSA Oteli'nde gerçekleştirilen Genel İdare Kurulu'ndaki konuşmasında, hükümetleri döneminde enerji alanında yapılan yatırımlara dikkati çekti.

Adana'nın yeraltı kaynakları bakımından çok zengin olduğunu ifade eden Güler, "Geçmiş dönemlerde, Çukurova-Kepez şirketleri Uzanlar döneminde buraya yatırımlarda bulunmuş. Burayı sadece sağılabilir inek gibi görmüşler ve devamlı sütünü sağarak yatırım yapmamışlar. Biz öncelikli olarak bu bölgenin yatırımlarını ele aldık" dedi.

Enerji alanında Adana'ya önemli yatırımlar yapıldığını anımsatan Güler, şunları kaydetti:

"Doğal gaz yatırımlarımız var. Onun dışında, Türkiye Petrollerinin 13 milyon YTL yatırımı var. 5 ayrı kuyu açtık. Bunların hepsinde gaz ve petrol emareleri bulundu. TEDAŞ 75 milyon YTL, TEİAŞ 10 milyon YTL yatırım yaptı. Kömür işletmelerinin 20 milyon YTL'ye yakın yatırımları oldu. Bunlar önemli yatırımlar ve tabii ki daha da yapmak lazım, çünkü Adana gerçekten hızlı büyüyor. Adana'nın ayrıca daha önceki çalışmalara ilaveten Adana'nın yer altı zenginliklerini detayları ile beraber hazırladık. Adana ilinin jeolojik haritası çıkardık. Bilinen kömür oluşumlarını çıkardık, il maden haritası, krom, bakır, kurşun, çinko, demir, kireç taşı, mangan, bunların hepsi harita üzerine işlenmiş, adananın taşı toprağı altın, bunların hepsinin detayları ve miktarları hazır, bunları sadece sondaj yapacaksınız."

Bakan Güler, hükümetleri döneminde, Türkiye'nin enerji koridoru sıfatının güçlendiğini, BTC ile yapılan çalışmanın başlı başına bir "efsane" olduğunu, bu projeyi devraldıklarında inşaat oranının yüzde sıfır olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Her gün 1 milyon varil petrol Ceyhan'a akıyor. Azerbaycan'ın petrolü dağlar tepeler aşarak, vadiler ırmaklar aşılarak buraya ulaşıyor. Bu proje için 300 ırmağın yerini değiştirdik, 1776 kilometrelik boru hattı döşendi. Biz inşaata başladığımızda yani devraldığımızda bu oran yüzde sıfırdı. Şimdi bu kapasite 1 milyon 600 bin varile çıkacak. Petrol ırmağı Ceyhan'dan akıyor, birde bunun rafinerisi petro kimyası, enerji terminallerin düşünün, bunların hepsi Adana'nın hanesine yazılacak. Dolayısıyla Adana'ya ırgat kamyonları ile beraber, mühendis ve iş adamları uçakları da gelecek. Adana eski zengin halini zaten yakaladı, bunun üstüne fark atacak."

TÜRKİYE'NİN ENERJİ İHTİYACI

Türkiye'nin enerji ihtiyacının Avrupa Birliği ülkelere oranla çok daha fazla olduğuna dikkati çeken Güler, bu ihtiyacı karşılamak için alt yapı çalışmalarına da hız verdiklerini söyledi.

İhtiyacı karşılamak için yoğun bir tempo içerisinde olduklarını anlatan Güler, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Avrupa'ya bakarsanız elektrik tüketimi yılda yüzde 1-2 artıyor. Türkiye'nin ki yılda 8,5. Antalya, Kahramanmaraş gibi bölgelerinki yüzde 20'nin üzerinde. Görüldüğü gibi Avrupa'daki her hangi bir ülkenin 20 senedeki artışı. Adana da bunların içinde. Tabii biz bundan şikayetçi değiliz. Biz bunları, karşılamak yetişmek zorundayız. O bakımdan yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Hem makul bir şekilde ekonominin gereklerini oluşturmaya çalışıyoruz, hem de alt yapı yatırımlarını yapıyoruz. Üretim yatırımları ise kanunen yapamıyoruz, bunu özel sektör yapacak."

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan ise son yıllarda yaşanan enerji krizlerinin, enerji arz sorununu giderek daha önemli hale getirdiğini bildirdi.

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için, enerjide dışa bağımlı olmamanın önemine değinen Vardan, "Bir yandan enerji ihtiyacı hızla artarken, doğal kaynaklar da hızla azalıyor. Bu nedenle ülke kaynaklarını en şekilde kullanmalıyız" dedi.

Nükleer enerji konusunda atılan adımları olumlu karşıladıklarını belirten Vardan, santralların AB, ABD ve Japonya'da etkin bir şekilde kullanıldığını belirtti.

Vardan, daha sonra MÜSİAD olarak hazırladıkları enerji raporunu Bakan Güler'e teslim etti.

Toplantıya katılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ise daha önce zenginliği ile anılan Adana'nın kırsal alandan aldığı göç nedeniyle giderek fakirleştiğini söyledi.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?