banner39

Enerji Bakanlığı'nda köstebek operasyonu

Eskişehir'deki linyit yatağının Park Enerji'ye kaptırılması ve sonrasında geri alınması üzerine Enerji Bakanlığı'nda köstebek operasyonu başlatıldı.

Arşiv 11.02.2008, 12:54 11.02.2008, 12:56
Enerji Bakanlığı'nda köstebek operasyonu

Eskişehir'deki bir sondaj sırasında saptanan zengin linyit yatağını, MTA Ruhsat Dairesi yerine 25 dakika farkla Turgay Ciner'e ait Park Enerji kapattı.

MTA'nın ruhsatı Ciner'e kaptırması üzerine Enerji Bakanı Hilmi Güler, "zengin linyit yatağını bildiren köstebek kim" sorgusu başlattı, iki bürokrat açığa alındı.

Park Enerji de ruhsat harcını geciktirip, alanın MTA'ya kalmasını sağladı.

MADEN Teknik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü'nün Eskişehir'deki bir sondaj çalışması sırasında saptadığı zengin linyit yatağını, 25 dakikalık bir farkla Ruhsat Dairesi yerine Ciner Grubu'na ait Park Enerji'nin kapatması, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'i devreye soktu. Güler'in MTA'da soruşturma başlatması üzerine, şirket geri adım atarken, kömür sahasının ruhsatı MTA'ya kaldı.

YÜKSEK KALİTEDE LİNYİT

MTA, Eti Madencilik adına Eskişehir'in İnönü ilçesine bağlı Oklubalı Köyü çevresinde sürdürdüğü bir sondaj kapsamında 24 Ocak'ta yüksek kalitede bir linyit yatağı keşfetti. Bunun üzerine MTA, yatakta kömür de arayabilmek için harekete geçti. Kömür aranması için ayrıca bir ruhsat alması gereken MTA ekibi, Genel Müdürlüğe haber vererek, kömür arama ruhsatı alınması gerektiğini bildirdi.

25 DAKİKA FARKLA

Ancak, MTA Ruhsat Dairesi Başkanlığı, Maden İşleri Genel Müdürlüğü'ne derhal yapması gereken başvuruyu beş gün geciktirdi. Maden İşleri Genel Müdürlüğü ise 29 Ocak'ta başvuru yapmak üzere gelen ekibe, Park Enerji firmasının kendilerinden 25 dakika önce aynı alanın 30 kilometrelik bölgesi için başvurduğu bilgisini verdi.Olay üzerine, MTA Genel Müdürü hemen soruşturma başlattı.

GECİKME SORUŞTURULUYOR

Hürriyet'e konuşan Genel Müdür Mehmet Üzer, şunları söyledi: "Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Gerçekten bir gecikme var mı, diye soruşturuluyor. Biz bulunan alan için 'kapatın' dedik. Böyle kaynaklar bulunduğu zaman dakikada kapatıyorsunuz. Ancak bu olayda sıkıntı kapatmada gecikme yaşanması ve kapatmaların birbirine çok yakın olması. Biz de zaten bunu soruşturuyoruz. Bizim ekibimizden 25 dakika önce başvuru yapılmış. Karşı taraf 30 kilometrekare için ruhsat almış, biz de yaklaşık 140 kilometrekarelik alanı aldık."

İKİ YÖNETİCİYİ AÇIĞA ALDI

Olay esnasında resmi temaslar dolayısıyla Avusturya ve Katar'da bulunan Bakan Güler ise ruhsat başvurusunda yaşanan gecikmeye tepki göstererek, olaya müdahil oldu. Güler, Viyana ve Katar'daki temasları sırasında açılan soruşturmayı ve olayı yakından takip etti. Güler, soruşturma kapsamında MTA Maden İşleri Daire Başkanı ve ruhsat şefini açığa aldı.

PARK ENERJİ HEMEN YAVAŞLADI

Güler'in tepkisi ve MTA'nın Park Enerji'nin ruhsat başvurusunun iptali için çalışma başlatması üzerine, şirket ertesi gün yatırması gereken ruhsat harcı konusunu ağırdan aldı. MTA da hızlı davranarak, gereken harç ödemesini gerçekleştirdi ve keşfedilen alanın tamamının ruhsatını üzerine aldı. Böylece yatağın en verimli bölgesi olduğu belirtilen yaklaşık 30 kilometrekarelik alan da MTA'nın eline geçti. Ruhsat başvurusunda ihmali bulunan veya "köstebek"lik yapan yetkililerin saptanması için açılan soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

Kaynak: Hürriyet

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?