banner39

Enerjide 'B Planı' devrede

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İran'ın, Türkiye'ye doğal gaz akışını durdurması üzerine, durumun Türkiye'yi etkilememesi için alternatif senaryoları gündeme aldıklarını bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Enerjide 'B Planı' devrede

     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından alınan bilgiye göre, söz konusu hattan Aralık ayı başından beri normalin altında doğal gaz veren İran, bu sabahtan itibaren doğal gaz akışını tamamen durdurdu.
     İran Petrol Bakanı Kazım Veziri Hamaneh'in, Enerji Bakanı Hilmi Güler ile konuya ilişkin görüşmesinde "İran'daki aşırı soğuklar nedeniyle doğal gaz tüketiminin arttığını, üretimin düştüğünü, yeni rafinerinin 10 gün içinde devreye gireceğini, bu nedenle de Türkiye'ye doğal gaz veremeyeceklerini" ifade ettiği kaydedildi.
     İranlı bakan, "İran'ın da doğal gaz sıkıntısı içinde bulunduğunu, ülkedeki fabrikaların, sanayi tesislerinin doğal gazının kesildiğini, elektrik üreten tesislere de doğal gaz veremediklerini, İran halkını da doğal gazı tasarruflu kullanmaya davet ettiklerini" söyledi.
     İranlı bakanla görüşmesine ilişkin açıklama yapan Enerji Bakanı Güler de İran'dan gelen doğal gazın kesilmesinin Türkiye'yi etkilememesi için alternatif senaryoların devreye alındığını bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?