banner39

Enerjide dışa bağımlı olmak riskli

TMMOB Maden Mühendisleri Odası, yerli kaynaklara ağırlık verilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Arşiv 10.01.2009, 23:41 10.01.2009, 23:41
Enerjide dışa bağımlı olmak riskli

 

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni  

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu'nca yapılan yazılı açıklamada, Rusya'nın ürettiği doğal gazın akışını, Ukrayna ile arasındaki ödeme sorunu nedeniyle durdurduğu, aynı hat üzerinden Türkiye'ye de doğal gaz gelmesi nedeniyle ciddi bir sıkıntı daha yaşanmaya başlandığına işaret edildi. Elektrik üretiminin neredeyse yarısının doğal gazdan sağlanarak doğal gaz bağımlısı haline getirilen Türkiye'nin, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine bu durumdan olumsuz etkilendiği belirtildi.

DOĞALGAZA BAĞIMLILIKTAN VAZGEÇİLMELİ

Doğal gaz üreticisi ülkelerde bile görülmeyen doğal gazdan elektrik enerjisi üretimindeki oranların süratle düşürülmesi gerektiği belirtilen açıklamada, doğal gaza bağımlı enerji politikalarından bir an önce vazgeçilerek öncelikle kömür olmak üzere yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılması, Türkiye'nin dışa bağımlılığının çıkabilecek olası krizleri önleyecek ölçülere getirilmesi uyarısında bulunuldu. Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ülke ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayacak potansiyelde olduğu vurgulandı. Açıklamada, "Siyasi iktidar, sorumluluğu gereği yerli enerji kaynakları öncelikli yatırımları kamu eliyle acilen başlatmalı, ülkemizin güvenliğini tehlikeye düşürmemelidir" denildi.

40 MİLYAR DOLAR ENERJİ İTHALATINA ÖDEDİK

Enerji ithalatı için 2006 yılında 28.7, 2007'de ise 33.9 milyar dolar ödendiği belirtilen raporda, 2008'de enerji ithalatı faturasının 40 milyar doları aşmasının beklendiğine dikkat çekildi. Türkiye'nin enerji tüketiminde yüksek bir dışa bağımlılık (yüzde 73) yaşadığı vurgulanan raporda, 2007 yılı enerji tüketiminin yalnızca yüzde 27'sinin yerli kaynaklarla karşılanabildiği, petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki artışın sürmesi durumunda, toplam enerji tüketiminde petrole yüzde 33, doğal gaza yüzde 29 bağımlı olan Türkiye ekonomisinin ne hale geleceğinin ayrıca hesaba katılmasının gerekli olduğu ifade edildi.

DOĞALGAZ TÜKETİMİ 20 YILDA 69 KAT ARTTI

Raporda, Türkiye'nin doğalgaz rezervlerinin yetersiz olduğu, doğalgaz arama çalışmalarına ağırlık verilmesi ve enerji politikalarında önceliğin yerli, yenilenebilir kaynak kullanımına tanınmasının birinci dereceden önem taşıdığı belirtildi.Türkiye'de doğalgaz tüketiminin 20 yılda 69,17 kat arttığı ifade edilen raporda,  "Artan talebin en büyük bileşenini, elektrik enerjisi üretimi için doğalgaz tüketimi oluşturmaktadır. İthal bir enerji kaynağı olan doğalgazın elektrik enerjisi üretimi içindeki payının bu denli (yüzde 48) yükselmiş olması hiç rasyonel değildir, ulusal çıkarlara aykırıdır" denildi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?