Enerjide kendi kendimize yetmeliyiz

Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılayacak kaynakların çok olduğu ancak değerlendirilemediği belirtildi.

Enerjide kendi kendimize yetmeliyiz


Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni  

Türkiye üzerindeki bol güneşimiz, yeraltı termal kaynak sularımız ve yeraltı madenlerimizle bu ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 75-80’ini karşılayabilecek şartlarımız mevcut.

Marmara Belediyeler Birliği’nde(MBB) “Güneş ve Rüzgâr Enerjisi Sistemleri ile Belediyelerde Uygulanabilirliği” semineri düzenlendi.

Etkinlikte konuşma yapan Sunpower firması Genel Müdürü Murat Ercan, Türkiye’nin güneş panelleri konusunda birçok Avrupa ülkesine danışmanlık yapacak seviyede olduğunu belirtirken, MBB Çevre Yönetim Merkezi Direktörü Aynur Acar’sa, “Enerjide yurtdışına bağımlı olmamalıyız” dedi.

Açılış konuşmasını MBB Çevre Yönetim Merkezi Direktörü Aynur Acar’ın yaptığı ve Birlik üyesi belediyelerin geniş kapsamlı bilgilendirildiği seminerde “Güneş Enerjisi ve Kullanım Alanları” başlığı altında; “Neden Güneş Enerjisi? Güneş Enerjisi’nin Faydaları, Güneş Paneli Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Güneş Panellerinin Yapısı, Güneş Paneli Sistemlerinin Kurulması, PV Sistemlerinin Uygulama Alanları, Güneş Panellerinin Türkiye ve Avrupa’da Uygulanması ve Rüzgâr Enerjisi Genel Bilgilendirmesi” konularına değinildi.

ALTARNATİF ENERJİ KAYNAKLARINA YÖNELMELİYİZ

Konuşmasında, Türkiye’nin enerji konusunda dışa bağımlı olmaması gerektiğini belirten MBB Çevre Yönetim Merkezi Direktörü Aynur Acar, “3 Tarafı denizlerle çevrili ülkemizin nimetlerini iyi değerlendirmemiz lazım. Kıyı dağlarımızla bol rüzgârımız, tüm Türkiye üzerindeki bol güneşimiz, yeraltı termal kaynak sularımız ve yeraltı madenlerimizle bu ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 75-80’ini karşılayabilecek şartlarımız mevcut. Termik santrallerimizi de modernize ederek yurtdışına bağımlı kalmadan enerjimizi karşılayabiliriz. Ama görüyoruz ki yüzde 80–85 yurtdışına bağımlıyız enerjide. Bu üzüntü verici bir durum… Doğalgaz ithal edip kendiüretir tesislerle elektrik üretiyoruz ve bunu evlere, sanayi işletmelerine servis ediyoruz. Bir gün bu doğalgazın bir anlaşmazlıkla kesileceğini varsayacak olursak, tüm ülke karanlığa gömülebilir ve sanayi-üretim durabilir. Devlet yetkililerimiz mutlaka bunun hesabını yapmışlardır, fakat biz yine de hatırlatmak istedik. Dışa bağımlılığın, bize pahalıya mal olduğunu aklımızdan bir an olsun çıkarmamalıyız. Doğal kaynaklarımızı, bir an evvel enerjiye dönüştürmek için, bürokratik engelleri kaldırıp yatırımcıyı teşvik etmeliyiz” diye konuştu.

ARTIK PANELLER TÜRKİYE’DE ÜRETİLİYOR

Eğitim semineri veren Sunpower firması Genel Müdürü Murat Ercan ise, “Artık güneş panelleri Türkiye’de üretiliyor. Maliyetler düştü ve bu üreticileri-işletmeleri desteklemeliyiz. Güneş Enerjisi Projelerini artırarak, doğal enerjiyi çok iyi değerlendirmeliyiz” dedi.

Ercan, sözlerini, “Türkiye olarak Avrupa’daki birçok işletmeden ve mühendislik firmasından daha iyiyiz. Hatta Avrupa’daki birçok projeye ve tesise, mühendislik ve çeşitli danışmanlık hizmetini verebilecek tecrübeye ulaştık. Sadece belediyeler değil, bütün kurumlarda ve organize sanayi bölgelerinde, köylerde, kısacası her yerde güneşten yararlanarak elektrik üretilebiliriz” diyerek tamamladı.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 03:12
banner53
YORUM EKLE

banner39