banner39

Engel tanımayan filmler izleyici ile buluştu-FOTO

İSÖM ile Bahçeşehir Üniversitesi'nin ortaklaşa projesinde engelliler üç kısa metrajlı film çekti. Filmler, ABD'de festivale katılacak

Arşiv 16.12.2009, 11:05 16.12.2009, 11:05
Engel tanımayan filmler izleyici ile buluştu-FOTO


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gece karanlığında bir genç ufak, aksak adımlarla ilerliyor. Arkasından gelen arabanın şoförü gence 'sarhoş' diye sesleniyor. Sonra arabadan inip, sertçe kolundan tutuktan sonra bağırıyor: "Hop, sarhoş, bana bak. İçip içip mahallenin kızlarına sarkıyorsunuz. Ağzını burnunu dağıtırım." Genç şaşkın bir şekilde cevap veriyor: "Sarhoş değilim ben. Engelliyim."

Engellilere karşı varolan önyargılardan birini anlatan iki dakikalık bu kısa film fiziksel engelli bir genç tarafından beyazperdeye aktarıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM) ile Bahçeşehir Üniversitesi bundan tam sekiz ay önce 'engelleri' kaldıran bir projeye imza attı. 18 işitme, zihinsel ve fiziksel engelli gence Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü tarafından sinema eğitimi verilmeye başlandı.

İSÖM ve Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü'nün ortaklaşa Mayıs ayında başlattığı sinema eğitimlerine 15 özürlü katıldı. Teknik destek ve eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü hocalarından; Yrd. Doç. Dr. Erkan Büker ve Araştırma Görevlisi Barış Özkaya verdi.

Katılımın oldukça yüksek olduğu ve bir tercümanın eşlik ettiği derslerde senaryo eğitimi, öykü yazımı, kamera çekimi, film yapımı gibi konulara yer verildi.

Derslerin bitiminde on beş kişilik ekibin; 3 - 15 dakikalık arası kısa metrajlı filmlerini çektiler. Kamerayı engelliler kullandı, senaryoları kendileri yazdı hatta oyunculuk da yaptılar. İşitme engelli gençler 'Senin İçin'i, fiziksel engelliler 'Ön Yargı'yı, zihinsel engelliler de 'Sevmek Sanatı' isimli filmleri beyazperdeye aktardı.

'Senin İçin' isimli film işitme engellilerin işyerlerinde yaşadığı iletişim sorununa dikkat çekerken, senaryosunu Gökçe Tokgöz'ün yazdığı 'Sevme Sanatı' isimli film ise zihinsel engelli bir genç kızın sevgiyi arama hikâyesini anlatıyor.

Bu üç film dün yapılan galayla görücüye çıktı. Fimleriyle 'engelsiz' olduklarını kanıtladılar. Filmler İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) kısa film festivaline ve ABD'deki engellerin filmlerin yarıştığı bir yarışmaya da katılacak.

 


 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü