banner39

Engelliler için spor öğretmenliği

İnönü Üniversitesi, engeliler için Beden Eğitimi Spor Öğretmenliği Bölümü açacak.

Arşiv 14.12.2009, 02:44 14.12.2009, 02:44
Engelliler için spor öğretmenliği

İnönü Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Cengiz Arslan, Türkiye'de özel eğitimde engelli veya üstün zekalı bireyleri sportif yönden eğitecek ve hareket terapileri uygulayacak eğitimli meslek grubu yetiştirmek konusunda eğitim veren spor öğretmenleri bölümlerinin henüz açılmadığını ifade etti.

Köln Spor Akademisi ile bir protokol imzaladıklarını, üniversite bünyesinde Özel Eğitim Beden Eğitimi Spor Öğretmenliği Bölümü açacaklarını vurgulayan Arslan, Avrupa ülkelerinin, bu alandaki meslek grupları ile bu ihtiyaca rahatlıkla cevap verecek kurumlarının olduğunu dile getirdi.

BAŞLANGIÇTA 40 KİŞİ ALINACAK

Özel Eğitim Beden Eğitimi Spor Öğretmenliği Bölümü'nü açmakla Türkiye'de bir ilke imza atacaklarını söyleyen Arslan, şunları kaydetti:
''Spor, engelliler için bedensel, psikolojik ve sosyal yarar sağlayan önemli bir etkinlik. Engellilerimiz şehir yaşamında ve ulaşımda büyük sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Bu sorunların yanında onları toplum içinde sportif ve sosyal aktivitelere yönlendirecek, eğitecek, tedavilerine yardımcı olacak spor öğretmenlerine ihtiyaç var. Biz de bu ihtiyacı karşılamak ve engellilerimizi eğitecek, hareket terapileri uygulayacak meslek grubu yetiştirmek için özel alan spor öğretmenliği bölümü açmaya karar verdik. Başlangıçta 40 kişiye eğitim vereceğimiz bölümde, ülkemizin engelli sporuna başarılı eğitimciler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Bölümün açılması için YÖK'ten onay bekliyoruz.''

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü