Engellilere özel telefon: Tactility

Hayatı dokunarak yaşayan görme engelliler için özel cep telefonu tasarlandı.

Engellilere özel telefon: Tactility

 

Görme engelli kullanıcılar için dokunulurluk konseptini merkezi yerleştirerek, tuşlardaki rakamlara Braille alfabesini üç boyutla olarak yer verilen cep telefonu tasarlandı.

Hayatın artık vazgeçilmez bir parçası haline gelen cep telefonları her tür kullanıcının taleplerine karşılık veren yüzlerce farklı tasarım ve işlevle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Ancak bu süreçte görme engelli kişileri de ihmal etmemek gerektiğini düşünen tasarımcılar ve firmalar, henüz hayata geçmese de çeşitli konsept ve prototip çalışmalarıyla bu ihtiyaca cevap vermeye çalışıyor.

Hayata geçmesi en olası projeyse Seattle Sanat Enstitüsü'nde öğrenim gören 22 yaşındaki genç tasarımcı Siwei Liu ile Toshiba'mn ortaklaşa geliştirdikleri Tactility. Her yönüyle görme engelli kullanıcılar için tasarlanan Tactility, adından da anlaşılacağı gibi "dokunulurluk" konseptini merkezine yerleştirerek, tuşlardaki rakamlara Braille alfabesiyle üç boyutlu olarak yer veriyor. Bir cep telefonunun en çok kullanılan arama ve aranma özellikleri  dışında başka bir telefon, işlevindeki bu minimalliği tasarımına da başarıyla yansıtmış.

Kaynak: engellilergazetesi.com

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 20:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35