banner39

Engelliye Devlet engeli

Tüketiciler Birliği, özürlü personel alımına ilişkin sınav harcının istenmesini devlet engel diye yorumladı.

Arşiv 21.04.2010, 23:37 21.04.2010, 23:37
Engelliye Devlet engeli


Ömer Faruk Akari / Dünya Bülteni

Milli Eğitim Bakanlığı’nın engelli (özürlü) personel alımına ilişkin sınav harcını değerlendiren Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, “Engelli ve işsiz olan tüketiciden 110 TL sınav harcı talep edilmesi yeni bir engel olup, sosyal devlet ilkesi ile bağdaşmamaktadır” dedi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Milli Eğitim Bakanlığı, taşra teşkilatında görevlendirilmek üzere öğretmen, memur ve hizmetli olarak toplam 5 bin engelli personel alımı için sınav duyurusu yapmıştır. Sınava girmek isteyen engelli vatandaşlardan 110 TL sınav ücreti talep edilmektedir.

Anayasa’nın 2. maddesi Türkiye Cumhuriyeti’ni sosyal devlet olarak tanımlamış; 50. maddesi “…bedenî ve ruhî yetersizliği olanlar çalışma şartları bakımından özel olarak korunurlar.” hükmünü getirmiş; 49 maddesi ise devlete “…işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır.” görevini vermiştir. Yine 61. maddede  “Devlet, sakatların korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirleri alır.” denmektedir.

 Devlet özel sektöre engelli vatandaş alımını zorunlu hale getirirken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın personel alımında 110 TL ücret talep etmesi anayasal düzenlemelere ve devletin varlık gerekçesine ters uygulamadır. KPSS sınavına giriş ücretinin 45 TL olmasına karşın, engelli vatandaşlarımızdan yüksek ücret talep edilmesi engelli mağduriyetinin üzerinden para kazanma amacını göstermektedir. Alınacak olan 5 bin personele karşılık 10 binlerce kişinin sınav müracaatında bulunacağı dikkate alındığında elde edilecek gelir ortaya çıkmaktadır.

 Engelli vatandaşlarımız iş bulmada zorlandığı gibi, geçim sıkıntıları ve toplumla bütünleşme sorunları en fazla olan kişilerdir. Milli Eğitim Bakanlığı kar amaçlı sınav uygulamasından vazgeçmeli, engelli vatandaşlarımızın gerçeğini görerek fahiş sınav ücretini gözden geçirmelidir.”

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?