Engin Çeber davasında 4 müebbet

Engin Çeber'in Metris Cezaevi'nde işkence ile öldürülmesi olayı ile ilgili davadan 4 müebbet çıktı.

Engin Çeber davasında 4 müebbet

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Engin Çeber davasında Cezaevi müdürüne ve üç gardiyan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

OLAYIN GEÇMİŞİ VE CEZA İSTEMİ

Engin Çeber, Sarıyer'de 28 Eylül 2008 tarihinde yaklaşık 10 kişilik bir grup ile izinsiz toplantı ve gösteri yapmak isterken kimlik kontrolü yapan polislerce arandığı için gözaltına alınmıştı. Daha sonra tutuklanarak Metris Cezaevi'ne götürülen Çeber, kaldırıldığı hastanede ölmüştü.

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturmanın ardından olayda sorumluluğu bulunduğu öne sürülen 39 infaz koruma memuru, 3 cezaevi müdürü, 13 polis, 4 jandarma ile 1 doktor hakkında dava açılmıştı.

Davaya ilişkin bir önceki duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Muammer Çalık, sanıklardan Selahattin Apaydın ile Sami Ergazi'nin ''işkence sonucu ölüme sebep olmak'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını, 3 sanığa da 9 ile 36 yıla arasında hapis cezası verilmesini istemişti.

13 sanığın ''işkence'', ''kötü muamele'', ''kasten yaralama'', ''görevi kötüye kullanmak'', ''resmi ve özel belgede sahtecilik'' gibi değişik suçlardan 6 ay ile 15 yıl arasında hapisle cezalandırılmasını isteyen Savcı Çalık, 42 sanığın da beraatına karar verilmesini talep etmişti.


 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2010, 18:07
banner53
YORUM EKLE

banner39