banner15

Enigma'nın İkinci Şifresi de Çözüldü

Nazilerin iletişim şifrelerini kırmak için birlik oluşturan amatörler, var olan ikinci şifreyi de kırmayı başardı. Mesaj, itilaf devletleriyle girilen bir savaş sonrası denizaltının konumu ve yönünü tanımlıyor.

Enigma'nın İkinci Şifresi de Çözüldü

Binlerce bilgisayarı birbirine bağlayarak M4 projesini oluşturan amatör şifre kırıcılar, Nazilerin iletişim sistemi Enigma'dan geriye kalan son üç şifreden ikincisini de kırmayı başardı.
 
Projenin liderlerinden Alman şifreleme meraklısı Stefan Krah, üçüncü mesajı okumayı şimdilik başaramadıklarını, ama bu konuda ısrarcı olduklarını söylüyor.
 
İtilaf devletlerinin belalısı
 
1942'de Alman yapımı Enigma isimli bir makineyle kodlanan karmaşık şifreleme sistemi, savaş sırasında denizaltılarda kullanılmış ve itilaf devletlerine büyük kayıplar verdirmişti.
 
1995'te kriptoloji dergilerinde yayımlanan çözülememiş ve aynı döneme ait olmayan üç Enigma şifresi ise yeniden tüm dikkatleri bu sisteme odakladı.
 
Daha az dramatik
 
Enigmanın ilk şifresi 20 şubatta çözülmüş ve bir Alman denizaltısının yüzbaşısı Hartwing Looks'un 25 kasım 1942'de gönderdiği bir mesaj olduğu ortaya çıkmıştı.
 
İkinci şifre ise daha az dramatik öğeler içeriyor. Mesaj, itilaf devletleriyle girilen bir savaş sonrası denizaltının konumu ve yönünü tanımlıyor.
 
Çözülen ikinci şifre
 
Enigma'dan geriye kalan ikinci şifre: "HCEY ZTCS OPUP PZDI UQRD LWXX FACT TJMB HDVC JJMM ZRPY IKHZ AWGL YXWT MJPQ UEFS ZBCT VRLA LZXW VXTS LFFF AUDQ FBWR RYAP SBOW JMKL DUYU PFUQ DOWV HAHC DWAU ARSW TXCF VOYF PUFH VZFD GGPO OVGR MBPX XZCA NKMO NFHX PCKH JZBU MXJW XKAU OD?Z UCVC XPFT"
 
Şifrenin anlamı: "kafile yönünde (55 derece) hiçbir şey bulunamadı, emredilen bölgeye (deniz) gidiyor(um). Pozisyon deniz bölgesi AJ 3995. (Rüzgar) güneydoğu (kuvvet) 4, deniz (durumu) 3, 10/10 bulutlu, (barometre)(10) 28 mb (yükseliyor), sis, görüş 1 deniz mili"
 
Sıra üçüncü şifrede
 
Stefan Krah ve arkadaşları şimdi tüm çabalarını, aslında tarih sıralamasına gör emesajlardan ilki olan üçüncü şifreyi kırmak için harcayacak.
 
Çözülemeyen üçüncü şifre: "HCEY ZTCS OPUP PZDI UQRD LWXX FACT TJMB HDVC JJMM ZRPY IKHZ AWGL YXWT MJPQ UEFS ZBCT VRLA LZXW VXTS LFFF AUDQ FBWR RYAP SBOW JMKL DUYU PFUQ DOWV HAHC DWAU ARSW TXCF VOYF PUFH VZFD GGPO OVGR MBPX XZCA NKMO NFHX PCKH JZBU MXJW XKAU OD?Z UCVC XPFT"
 
İlk şifre
 
20 şubatta çözülen ilk mesaj ise şöyleydi: "NCZW VUSX PNYM INHZ XMQX SFWX WLKJ AHSH NMCO CCAK UQPM KCSM HKSE INJU SBLK IOSX CKUB HMLL XCSJ USRR DVKO HULX WCCB GVLI YXEO AHXR HKKF VDRE WEZL XOBA FGYU JQUK GRTV UKAM EURB VEKS UHHV OYHA BCJW MAKL FKLM YFVN RIZR VVRT KOFD ANJM OLBG FFLE OPRG TFLV RHOW OPBE KVWM UQFM PWPA RMFH AGKX IIBG"
 
Şifresi çözüldükten sonra mesaj ortaya çıktı: "Saldırıda düşmanı batırdık. Derinliği artıyor. Düşmanın son konumu 0830h AJ 9863, (istikamet) 220 derece, (hız) 8 knot. (Düşmanı) izliyorum. (Barometre) 14 milibara düştü, (rüzgar) kuzey-kuzeydoğu, (güç) 4, görüş 10 (deniz mili)."

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48