Enkazdaki işçilere ulaşmak dört gün sürebilir / GÜNCELLENDİ

Önceki gün meydana gelen patlama sonrası yerin 540 metre aşağısında mahsur kalan 30 işçiye halen ulaşılamadı.

Enkazdaki işçilere ulaşmak dört gün sürebilir / GÜNCELLENDİ

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Zonguldak’taki Karadon Maden Ocağı’nda meydana gelen göçüğün üzerinden yaklaşık geçen süre 48 saate yaklaştı, ama 30 işçiye hala ulaşılamadı. Üzücü olay ise aşılan göçüğün ardından yeni bir göçükle karşılaşılması oldu. İşçilerle kurtarma ekipleri arasında 80 metre kalmasına rağmen, bu mesafenin ne zaman aşılacağı belirsiz.

MADENDEN İKİ GÜNDÜR SES YOK

Zonguldak'ta TTK’ya ait Karadon Maden Ocağı’nda yaşanan grizu patlamasının ardından göçük altında kalan 30 madenciye iki gündür ulaşılamadı. Madencilerin yakınlarının endişeli bekleyişi ise sürüyor.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında önceki gün saat 13.28’de meydana gelen patlamada mahsur kalan 30 işçiye ulaşılmaya çalışılıyor.

Dün karşılaşılan ilk göçük aşılmasına rağmen bu sefer de kurtarma çalışmasının yürütüldüğü kolda ikinci bir göçüğe rastlandı. Çalışmalarını yürüten ekipler, taş bloklarla karşılaştı. Ekipler bu blokları balyozlarla kırmaya çalışıyor.

YILDIZ: UMUDUMUZU KORUYORUZ

Bölgede bulunan Eneji ve Tabii kaynaklar bakanı Taner Yıldız, tüneldeki gazların istenen seviyelere geldiğini ve kurtarma çalışmalarının hızlandığını açıkladı. Zamanın mahsur kalan işçilerin aleyhine işlediğini belirten Yıldız, "Herşeye rağmen umutlarımızı koruyoruz" dedi.

ENDİŞELİ BEKLEYİŞ

Bu arada, maden önünde toplanan çok sayıda madenci yakını, kurtarma çalışmalarını yürüten ekiplerden gelecek umutlu bir haberi bekliyor. Bazı madencilerin yakınları, kuyu alanında oluşturulan Zonguldak Valiliği Kriz Masası yetkililerinden kurtarma çalışmaları ile ilgili bilgi alıyor.

Bölgede bulunan iki bakan, dün gece kameraların karşısına geçerek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'le birlikte gazetecilerin sorularını cevaplayan Enerji Bakanı Taner Yıldız, aşılan göçüğün ardından yeni bir göçükle karşılaşıldığını ve kaybedilen zaman nedeniyle kaygıların arttığını belirterek, "İşçilerle aramızda 80-85 metre var. Bu mesafe ne zaman aşılır bilemiyoruz" dedi.

"KAYGILARIMIZ ARTIYOR"

6-7 metre uzunluğundaki taş ve kayalardan oluşan göçüğün geçilmesinin ardından, 20 metre sonra bir kömür göçüğüyle karşılaşıldığını belirten bakan Yıldız, "Bu üzücü bir durum. Bu göçüğü temizlememiz lazım. Gerekli araç ve gereçler aşağıya indirildi. Çalışmalar başlayacak. Uzayan bu süre, aşağıdaki işçilerle ilgili kaygılarımızı daha da artırıyor" dedi.

Hem aşağıda sağlıklı bir çalışma yapma hem de kömür göçüğünün temilenmesi üzerinde durduklarını belirten Yıldız, "Bu iki iş için tek aynada 45-50 kişi çalışıyor. Bu durum, değişen ekiplerle birlikte aralıksız devam edecek. Ekipler de her 2 saatte bir değişecek. Dileriz, karşımıza başka göçük çıkmasın ve işçilere bir an önce ulaşalım" şeklinde konuştu.

"80 METRE UZAKTALAR"

Mahsur kalan işçilere ulaşılması için aşılması gereken yolu '80-85 metre' olarak açıklayan Yıldız, "Gaz seviyesi istenilen seviyede. Arkadaşlar şu an cihassız çalışıyorlar ve bu da iyi bir şey. Ancak yine de değişme ihtimali olan şartlara hazırlıklılar" ifadelerini kullandı.

NE KADAR SÜRER?

Yıldız, "80 metre ne kadar sürede aşılır, işçilere ne zaman ulaşılmasını bekliyorsunuz?’ sorusuna, "Zaman vermek, süre tayin etmek mümkün değil. 1 saat önce kömür göçüğü bilgisi yoktu. Bu göçük sonrası da neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz" dedi.

"UMUTLAR AZALIYOR..."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer de, "Sabırla durup, bütün çabamızla çalışıyoruz. Beklemek ve çalışmaktan başka yapacak bir şey yok. Her iki saatte bir ekipler değişiyor. Elden gelen yapılıyor.

Aşağıda var olan işçiler bizim çocuklarımız. Ciğerimiz acıyor. Ne gerekiyorsa yapılıyor. Süre uzadıkça umudumuz azalır ama umutlar kesilmez. Umut içinde çalışıyoruz" diye konuştu.

"Akıllara, niçin daha fazla insan çalışmıyor sorusu gelebilir" diyen Dinçer, "Çalışma şartları zor. 3-4 metre çapındaki küçük bir tünelde çalışılıyor. Burada 400 kişiye yakın kurtarma ekibi var. Daha fazla kişinin çalışmasına imkan veren bir ortam yok" ifadelerinşi kullandı.

GECE SAATLERİ: GELİŞME YOK

Öte yandan, dün gece işçilerin çadırlarda bekleyen yakınlarına arama-kurtarma çalışmaları hakkında bilgi veren iki bakan, gazetecilere de açıklamalarda bulundu.  

Bakan Dinçer, "Gördüğümüz kadarıyla taksimat işi sabaha kadar sürecek. Sabahı bekleyeceğiz ve sonra, sabahleyin, belki kömürle ilgili çöküntüyü çıkartma şansımız olacak'' dedi. Dinçer, bir gazetecinin ''Ne kadar ilerleme kaydedildi?'' sorusuna ''Sabahki ilk göçük açıldıktan sonra 20 metre kadar ilerleme kaydedildi. Ama karşılaştığımız o kömür çöküntüsünün olduğu yerde büyükçe bir boşluk var. Şu anda onların taksimatı yapılıyor'' yanıtını verdi.

Bakan Yıldız da, ''Şu anda çok farklı bir durum yok. Bildiğiniz gibi kaya ve taştan 20 metre kadar sonra bir kömür göçüğüyle karşılaştık. Patlamadan dolayı oluşan yüksek basıncın tesiriyle tavan çökmüş durumda. O tavanda taksimat yapılıyor'' dedi.

Yıldız, ''Tabii ki zaman geçtikçe, aşağıdaki işçi kardeşlerimize ulaşmamız geciktikçe onların hayatlarıyla alakalı ümitlerimiz de ister istemez azalıyor. Ama o noktaya ulaşıncaya kadar herhangi bir kesin hüküm cümlesi kurmaktan itinayla kaçınıyoruz. Çalışmalarımız kesintisiz devam edecek'' diye konuştu.

YENİ AÇIKLAMA UMUTLARI TÜKETME NOKTASINA GETİRDİ

Zonguldak'ta çöken maden ocağının başında bulunan Çalışma Bakanı ile Enerji Bakanı basının sorularını cevaplamak için kameralar karşısına geçtiler. İki Bakanın yaptığı ortak açıklamaya göre işçilere şimdilik ulaşmak imkansız. Enerji Bakanı Türkiye Taş Kömürü Genel Müdürü'nün açıklamasına göre işçilere ulaşmak 4 günü alır. Zonguldak'ta iki gün önce meydana gelen göçükün altında 30 işçi bulunuyor. İşçilerin hayatta kalıp kalmadıklarıyla ilgili hiçbir bilgi yok. Dışarıda bekleyenlerin tek umudu işçiler arasında bulunan emekli işçiler. Emekli ve tecrübeli işçilerin havalandırma yolları açabilir diye düşünülüyor.

ERDOĞAN BÖLGEYE GİDİYOR

Başbakan Erdoğan da Ankara'daki bayram etkinliklerinden sonra Zonguldak'a hareket etti. Erdoğan olay yerinde incelemelerde bulunacak.

Cumhurbaşkanı Gül de Devlet Denetleme Kurulu'na talimat vererek maden ocakları hakkında detaylı bir inceleme başlatmalarını istedi.

zonguldak.jpg

 

zonguldak1.jpg

 

zonguldak3.jpg

 

zonguldak4.jpg

 

zonguldak5.jpg

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 16:45
banner53
YORUM EKLE

banner39