banner39

Enkazı bulan Döngel köylüleri ifadede

Savcılık enkazla ilgili Döngel köylülerinin ifadesine başvurdu. Çağrılan 17 kişiden 9'u ifade verdi...

Arşiv 07.04.2009, 09:58 07.04.2009, 13:16
Enkazı bulan Döngel köylüleri ifadede


Muhsin Yazıcıoğlu'nun yaşamını yitirdiği helikopter kazasını soruşturan Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcılığı, enkazı bulan Döngel köylülerinin ifadesine başvurdu. Çağrılan 17 kişiden 9'u ifade verdi..

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu yaşamını yitirdiği helikopter kazasıyla ilgili soruşturmada enkazı bulan köylülerin ifadelerine başvuruldu. Çağrılan 17 Döngelliden 9'u dün Kahramanmaraş Adliyesi'ne gelerek enkazı nasıl bulduklarını ve bölgede gördüklerini anlattı. Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesi Keş Dağı'nda 25 Mart'ta düşen helikopterin enkazına kazadan 47 saat sonra ilk ulaşan köylüler başsavcılığın çağrısı üzerine dün adliyeye gitti. Döngelliler, Savcı Uğur Koç'un odasına tek tek çağrılarak ifade verdi. Eski Muhtar Yılmaz Tilki ile Hacı Kuzgun, Ramazan Kuzgun, Fatih Gökçek, Ekrem Kara, Mustafa Kuzgun, Cumali Gök, Abidin Karataş ve Zekeriya Koca, yola çıkışlarını, enkazı nasıl bulduklarını ve enkaz bölgesinde gördüklerini ayrıntılı biçimde anlattı. Yılmaz Tilki ifadesinin ardından gazetecilere "Şimdi 9 kişi geldik, diğer 8 arkadaşımız da hafta içinde gelecek. Bildiğimizi, gördüğümüzü, aklımızda kaldığı ile anlattık. İfademizi yazdılar imzalayıp odasından çıktık" dedi.

YABANCI EKİP GELDİ

BBP yöneticilerinin de ABD ve Almanya'dan çağırdığı 5 uzman bugün enkaz bölgesinde incelemesine başlayacak. Ekibe Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü heyeti de eşlik edecek. BBP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Efe, Yazıcıoğlu'nun kesin ölüm sebebinin araştırılmasını istediklerini ifade ederek şöyle dedi: "Almanya'dan gelen kırım ekipleri, Kahramanmaraş'taki enkazın bulunduğu yere intikal etmiş durumdadır. İncelemeler sonucunda kesin sonuç ortaya çıkacak. Kamuoyundaki suikast söylemlerinden ve spekülasyonlardan son derece rahatsızız. Bizler kadere inanan insanlarız. Merhum Genel Başkanımızın suikast sonucu öldüğüne inanmıyorum. Ancak bir taraftan da her ihtimali göz önünde bulundurarak, araştırmalarımızı sürdürüyoruz.''

'112 OPERATÖRÜNÜN İHMALİ VE SUÇU YOK

Sağlık Bakanlığı, helikopter kazası sonrası 112 Acil Servisi arayarak yardım isteyen ancak daha sonra donarak ölen İHA muhabiri İsmail Güneş'le konuşan Acil Servis operatörü hakkındaki incelemeyi tamamladı. Kaza sonrası psikolojik tedavi gören kadın operatörün görevini yaparken ihmali ve suçu olmadığına karar verildi. İsmail Güneş, operatörle yaklaşık 20 dakika konuşmuş, bu ses kaydı da basına sızdırılmıştı. Ses kaydının Ankara'dan basına verildiği ortaya çıktı. Müfettişler, Kahramanmaraş 112 Komuta Kontrol Merkezi'nin (KKM) olayı anında Ankara'daki KKM'ye, emniyet, jandarma, Telekom ve cep telefonunun GSM şirketine haber verdiğine dikkat çekti. Acil Tıp Teknisyenleri Derneği de 112 operatörünün görevini başarıyla yaptığını savundu.

Kaynak:Sabah

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?