banner15

'Enver Sedat'ı İslamcılar Öldürmedi'

Mısır'ın 3. Cumhurbaşkanı Enver Sedat suikastının da BM tarafından araştırılması isteyen Mısır Liberal Ahrar Partisi genel başkanı Enver Sedat'ın büyük yeğeni Talat Sedat, "Amcamın öldürülmesinde İslamcılar kullanıldı. Suikastin arkasında başka g

'Enver Sedat'ı İslamcılar Öldürmedi'

Mısır'ın 3. Cumhurbaşkanı Enver Sedat suikastının da BM tarafından araştırılması istendi. Mısır Liberal Ahrar Partisi genel başkanı Enver Sedat'ın büyük yeğeni Talat Sedat, amcasının öldürülmesinde İslamcıların kullanıldığını söyledi. Aynı zamanda Mısır'ın önde gelen hukukçularından olan Talat Sedat, Mısır parlamento seçimlerinde kardeşi Muhammed Enver Sedat ile birlikte Kahire'den bağımsız aday oldular ve seçimde iktidardaki Ulusal Demokrasi Partisi'nin 2 adayını eleyerek parlamentoya girmeye hak kazandılar. Sedat kardeşler seçim başarısını kazandıktan hemen sonra şok açıklamaları ile gündeme geldiler. Onlara göre amcaları Enver Sedat'ın öldürülmesinde başka kişilerin ve grupların parmağı var ve bu suikast bilindiği halde amcaları korunmadı. Talat Sedat, amcasına düzenlenen suikastı Lübnan'ın eski başbakanı Refik Hariri'ye düzenlenen suikasta benzetti. Sedat, "Bu suikastı önce meclise taşıyacağım. Sonuç alamazsam konuyu Birleşmiş Milletler'e taşıyacağım. Amcamın öcü duruyor. Babamın ağlamaktan gözü kör oldu. Mısır halkı Sedat'ı ne kadar sevdiğini bizi aynı bölgeden seçerek ve parlamentoya sokarak gösterdi" dedi. Hariri suikastını araştıran Alman Yargıç Detlev Mehlis'in suikastı araştırması durumunda çok değişik bulgulara ulaşacağını öne süren Sedat, "Amcamın ölümünde onu korumayanlar daha sonra çok büyük görevlere geldiler. Orduda rütbe aldılar" şeklinde konuştu.  
Suikast ile ilgili çok kişiden şüphelendiğini söyleyen Talat Sedat, bu konuda en dikkati çeken şüphelilerin yargılanma sürecine tabi tutulmayanlar olduğunu ifade etti. Amcası Enver Sedat'tan bir yıl önce düzenlenen suikastta uçakları düşürülerek öldürülen Mareşal Ahmed El Bedevi ve dönemin 14 kol komutanın dosyalarının iyi incelenmesi durumunda Enver Sedat suikastının yeni bir boyut kazanacağını savunan Talat Sedat, parlamentoda en çok bu konuda çalışacağını ve bu konuda Mısır halkına borçlu olduğunu belirtti.
Mısır'ın 3. Cumhurbaşkanı Enver Sedat 6 Ekim 1981 yılında bir suikasta kurban gitmişti. Sedat'a suikast düzenleyenlerin gerekçesi Enver Sedat'ın İsrail ile barışı getiren Camp David Anlaşması'nı imzalamış olmasıydı. Suikastı organize edenlerin Müslüman Kardeşler Örgütü ile İslami Cihad olduğu iddia edildi ve suikastçılar suç ortakları ile birlikte hala hapisteler. Aradan geçen yıllara rağmen suikastın üzerinde kuşkular olduğu zaman zaman Mısır'da dillendiriliyor, fakat Sedat'tan sonra cumhurbaşkanı olan Hüsnü Mübarek ve hükümeti bu konuyu çoktan kapattı.

http://www.alarabiya.net/Articles/2005/12/05/19206.htm

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48