banner39

Erbakan: 367 şartı yabana atılmaması gerek

Necmettin Erbakan, eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun Cumhurbaşkanı seçimi için ortaya attığı 367 şartı için, “Yabana atılmaması gereken bir görüş” dedi.

Arşiv 10.04.2007, 14:48 10.04.2007, 14:48
Erbakan: 367 şartı yabana atılmaması gerek

Cumhurbaşkanı seçimi için gereken toplantı ve karar yeter sayısının üçte iki olması zorunluluğunu 18 yıl önce Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı seçimi sırasında ilk kez savunduğu ortaya çıkan Erbakan, geçtiğimiz günlerde de benzer bir tutum takındı. Erbakan, SP’li kurmaylar ve hukukçularıyla bir araya gelerek eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Kanadoğlu ve YÖK Başkanı Prof. Teziç’in 367 şartına ilişkin görüşlerini değerlendirdi.

Toplantıda kurmayların büyük çoğunluğu 367 şartına karşı çıkarak, toplantı için 184 sayısının yeterli olacağını, AKP’nin en geç üçüncü kurda adayını Cumhurbaşkanı seçmesi önünde hukuki bir sorun olmadığı görüşünü dile getirdiler.

Ancak toplantıda Erbakan’ın, kurmayların değerlendirmesinden farklı bir tutum benimsediği öğrenildi. Erbakan, 367 şartı için, “Yabana atılmaması gereken bir görüş” ifadesini kullandı.

Erbakan’ın hukukçusu Mustafa Kamalak da yaptığı açıklamada, Anayasa’nın 96’ncı maddesine göre toplantı yeter sayısının 184 olduğunu ve ayrıca oturumu yöneten Meclis Başkanının ancak tereddüde düşmesi halinde yoklama yapacağını belirtti. Kamalak, “Üçte ikiyi ifade eden 367’nin zorunlu olduğuna ilişkin görüş zorlama bir yorumdur” dedi.

ANKA

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?