banner39

'Erbakan'a Cumhurbaşkanlığı sözü'

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ertan Yülek, Ak Parti’nin 2002'de Erbakan'a Cumhurbaşkanlığı sözü verdiğini iddia etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Erbakan'a Cumhurbaşkanlığı sözü'

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ertan Yülek, AKP’nin iktidara geldiği 2002 seçimlerinde, “Bizim Erbakan Hoca ile bir ayrımız gayrımız yok. Biz Hoca’yı Cumhurbaşkanı seçeceğiz” diyerek oy istediğini öne sürdü.

Ertan Yülek, ANKA’ya yaptığı açıklamada, 2002 seçimlerinde AKP’nin kampanyasının FP’nin kapatılmasının ardından kendileriyle yollarını ayıran, yıllarca birlikte siyaset yaptıkları eski arkadaşları tarafından yürütüldüğünü hatırlattı.

Yülek, AKP’nin 2002 seçimlerinde “sanki ayrı bir parti kurmamış gibi” bir kampanya yürütmediğini belirterek, AKP’nin “Erbakan’lı kampanyasını” şöyle anlattı:

“2002 seçimleri öncesinde AKP yeni kurulmuş ve teşkilatları henüz yeniydi. Biz de Saadet Partisi olarak seçime giriyorduk. AKP’nin kampanyasını yürütenler bizim arkadaşlarla iç içeydi. Bir çok yerde bizzat AKP’li arkadaşlardan kampanyalarında Erbakan faktörünü kullandıkları bilgisini aldık.

Bize o zaman ulaşan bilgilere göre AKP hemen her yerde özellikle Erbakan ile yollarının ayrışıp ayrışmadığı yolundaki seçmenin sorularına, ‘Bizim Hoca ile bir ayrımız gayrımız yok. Biz birlikteyiz.

Bize oy verin iktidara getirin ki Erbakan hoca’yı Cumhurbaşkanı yapalım. Biz yasaklarını kaldırıp Hoca’yı Cumhurbaşkanı yapacağız’ dediler. Bizzat Erdoğan ya da Gül’ün ağzından demediler ama bazı parti yöneticileri ve adaylarla, il ilçe başkanları aracılığıyla söylediler.”

Yülek, seçim öncesi AKP’nin henüz “Biz Milli Görüş gömleğini çıkardık” açıklaması yapmadığını da vurgulayarak, “Bize göre seçimlerde taban AKP’yi milli görüşçü kabul etti. Milli görüşün devamının, Erbakan Hoca da yasaklı olduğu için AKP’de ve Tayyip Erdoğan’da devam ettiğini düşündüğü için AKP’ye oy verdi” dedi.

ANKA

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?