banner39

Erbakan'dan İran Devrimi'ne övgü

Necmettin Erbakan, İran Devrimi ile ilgili olarak, 'Bu devrim, sömürüye ve ezilmeye karşı insanların hakkını koruma devrimidir' dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Erbakan'dan İran Devrimi'ne övgü

İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Misyon Şefi Gholomreza Bagheri Moghaddam, İran İslam Devrimi'nin 28. yıldönümü nedeniyle Hilton Otel'de bir resepsiyon verdi.

Eski başbakanlardan ve kapatılan Refah Partisi eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in "Erbakan saçlarını ağarttı" sözlerine, "Eğer Süleyman Bey'in çok şey öğrenmesine vesile olduysak seviniriz" şeklinde cevap verdi.


Erbakan, İran İslam Devrimi'ni överek, "Bu büyük devrimi idrak etmek lazım. Bu devrim, sömürüye ve ezilmeye karşı insanların hakkını koruma devrimidir. İran'daki bu devrim, bütün dünyaya saadetin çekirdeği olacaktır inşallah" dedi.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Erbakan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin değerlendirmede bulunmaktan kaçındı. Cumhurbaşkanlığı seçimin soran gazetecilere, "Ben size Türk-İran kardeşliğinden bahsetmek istiyorum" sözleriyle yanıt veren Erbakan, şöyle konuştu:

"Biz birbirine en yakın ülkeyiz. Bence hedefimiz, Almanya-Fransa arasında olduğu gibi güzel ilişkiler kurmak olmalıdır.
 
Kaç tren gidiyor, ne kadar mal gidiyor? İki kardeş ülke münasebetlerini geliştirmelidir. Ben her resepsiyona gitmiyorum ama bu özel bir resepsiyon. Çünkü bu büyük bir devrimdir.
 
Bu devrimi idrak etmek lazımdır. Sömürüye ve ezilmeye karşı insanların hakkını koruma devrimidir. Örnek bir devrimdir. Kutluyoruz. İran'daki bu devrim, bütün dünyaya saadetin çekirdeği olacaktır inşallah."

 
RESEPSİYONA YAZICIOĞLU DA KATILDI
 
Resepsiyonda konuşan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, "Partinin içine bir sızma olduğu anlaşılıyor. Bir takım komplolarla karşı karşıya olduğumuz açıkça görülüyor. Partiden bir heyet oluşturup inceleme yapmaları için Trabzon'a gönderdik" dedi.
 
Yazıcıoğlu, Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi olduğu iddia edilen Yasin Hayal'e cezaevinde kaldığı dönem BBP'nin para yardımı yaptığı iddiaları üzerine Yargıtay'ın parti hakkında inceleme başlatacağı haberlerini ise, "Bize bu konuda ulaşan henüz resmi bir bilgi yok" diye konuştu.
 
Yazıcıoğlu, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi olduğu ileri sürülen Yasin Hayal'e cezaevinde kaldığı dönem BBP'nin bin YTL para yardımı yaptığı iddialarından sonra Yargıtay'ın inceleme başlattığına ilişkin medyaya yansıyan haberleri değerlendirdi.
 
Bu konuya ilişkin kendilerine ulaşan herhangi bir resmi bilginin olmadığını ifade eden Yazıcıoğlu, "Eski savcı BBP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Köse, Emniyet eski Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Başkan Yardımcımız Ertuğrul Ogan'ı Trabzon'da inceleme yapmak üzere görevlendirdim.
 
Bütün yönleriyle bir araştırma yaptırıyoruz, biz kendimiz olayı inceliyoruz. Partinin içine bir sızma olduğu anlaşılıyor. Bir takım komplolarla karşı karşıya olduğumuz açıkça görülüyor. Alperen Ocakları'nın da böyle bir çalışma yaptığını öğrendim" diye konuştum.
 
BBP'nin kanunlardan hiç bir zaman sapmadığını, her türlü faaliyetini hukuk kuralları içerisinde yaptığını söyleyen Yazıcıoğlu, BBP'nin milli hassasiyeti olan, milli refleksi yüksek bir parti olduğunu vurguladı.
 
Yazıcıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
"Biz basın toplantısı, protesto gösterileri, miting ve yürüyüşler yaparız. Tartışırız, eleştiririz ama şiddet kullanmayız. BBP'ye katılımlar sürüyor. BBP bu olayla gündeme gelmiş değildir.
 
BBP büyüyen, gelişen ve şu anda Türkiye'nin en fazla büyüme trendi gösteren siyasi partisidir. 'Şimdi Büyük Birlik Zamanıdır' dedik, ciddi anlamda partimize katılımlar başladı.
 
Tüm illerimizde katılım törenleri yaparken, bir anda Trabzon meselesi ile partimiz gündeme taşınmış oldu. Anlaşılıyor ki, BBP'nin büyümesinden rahatsızlık duyanlar var.
 
Olacak bunlar. Önemli olan yargısız infaz yapılmamasıdır. Soruşturmanın gizliliği esasları ihlal edilerek, 3-4 yıl önceki olayları yeniymiş gibi göstererek, sanki BBP'nin karar organlarının iradesiyle partinin kasasından doğrudan suçluya verilmiş bir para varmış gibi takdim edilmesi ahlaki ve hukuku değildir.
 
Bu, basın ahlakına da uygun değildir. Bunlardan bir haber kirliliği oluşturarak nereye varmak istiyorlar, onu göreceğiz. Derin devlet tartışması başlamışken, derin millet tartışması da yaratmak için BBP'yi de işin içine kattılar. Biz milletin ta kendisiyiz.
 
Yasalar çerçevesinde milletimizin duygularını, tepkilerini ifade etmeye, milletimizin göstermesi gereken refleksleri göstermeye devam edeceğiz. Şiddete 'hayır' ama milletin reflekslerini temsil etmeye 'evet' diyorum."
 
Ajanslar
 
 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?