banner15

Erbakansız 'Devrim' Hoca'yı kızdırdı

Devrim otomobilinin öncüsü Erbakan, hazırlanan belgeselde adının geçmemesine tepkili.

Erbakansız 'Devrim' Hoca'yı kızdırdı

Necmettin Erbakan'ın öncülüğünde hazırlanan Devrim otomobilleri projesi 47 yıl sonra sinemaya uyarlandı ancak Erbakan'ın adı bile filmde geçmiyor...

Yönetmen Tolga Örnek, Türkiye'nin bugüne kadar ürettiği tek yüzde yüz yerli malı otomobili olan "Devrim"i beyaz perdeye aktardı.

Ekip Film şirketi tarafından yapılan film, 24 Ekim'de gösterime girecek. Ancak film, 1961 yılında yapılan yüzde yüz yerli ilk Türk otomobilinin hikayesini, 'Erbakansız' anlatıyor.

Filmin yapımcılığını üstlenen Ekip Film adına açıklama yapan İletişim Dükkanı adlı halkla ilişkiler şirketi yaptıkları 2 yıllık araştırmada otomobillerin yapımı ile ilgili Necmettin Erbakan'ın hiç bir rolünü saptayamadıklarını hatta otomobilleri yapan 23 mühendis arasında da adının geçmediğini açıkladı.

Necmettin Erbakan ise bu açıklamaya büyük tepki gösterdi. 1960 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi Motor Kürsüsü öğretim üyesi olduğunu ve Ankara'da yapılan Sanayi Kongresi'nde Türkiye'nin kendi otomobilini yapabileceği fikrini ilk defa ortaya atan kişinin kendisini olduğunu belirten Erbakan, 'Zamanın ihtilal hükümeti, Eskişehir Demiryolları CER Fabrikası'nı benim emrime verdi. Buradaki Türk mühendis ve işçilerle el ele vererek, Türkiye'nin ilk ve tek 'Devrim' adlı yerli otomobilini ürettik. O dönemde 4 adet prototip üretilen ve sadece bir tanesinin günümüze kadar gelebildiği Devrim otomobilleri, Türk ordusunun binek otomobil ihtiyacını karşılamak için üretime başlamıştı" dedi.

Erbakan, "Böyle bir senaryo yapmışlarsa bunu yazanlar ya çok cahiller ya da gerçeğe gözlerini kapatmışlardır' diyerek şaşkınlığını dile getirdi.

Kaynak: Yeni Şafak
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2008, 17:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Oku
Oku - 10 yıl Önce

ABD yüzlerce Türk bilim adamını ürettikleri bilim karşılığında ağırlamakta, onlara kürsüler, payeler vermekte, ülkesinde onlara saygın birer yer vermektedir. Bize gelince:Devrim otomobilinden Pancar Motoruna, ASELSAN dan TÜMOSAN'a, TASAN dan HEMA'ya V.S. birçok sanayi kuruluşunda baş rölde emeği olan böylesine girişimci Bilim ve Ülkemize Başbakanlık yapmış bir isana, konusu Devrim Otomobili olan bir filimde, adının gizlenmesine tenezzül etmek ne derece iğrençse, halkımıza yapılmış o derece bir kötülüktür. Almanlar: Leopar Tanklarının geliştirilmesinde imzası olduğu için O'nu ödüllendirirken, çevirdikleri bir filimde adını özenle saklayanlar asıl yorumu kendileri yapmalı. Bu davranışı kınıyorum.

SIRADAKİ HABER

banner10

banner12