banner39

Erdoğan, 25 isimle Köşk'e çıkıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni bakanlar kurulu listesini Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e bugün sunuyor. Sezer, Erdoğan'ı saat 15.30'da kabul edecek.

Arşiv 16.08.2007, 14:15 16.08.2007, 14:15
Erdoğan, 25 isimle Köşk'e çıkıyor

 

Köşk'e 25 isimli bir listeyle çıkacak olan Erdoğan, en geç 28 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılan Abdullah Gül'e bir jest yaparak listeye aldığı öğrenildi. Gül'ün Köşk'e Dışişleri bakanı olarak çıkmasının amaçlandığı belirtiliyor.

Başbakan'ın ise MYK'da "Millet iradesine saygı için ismine listede yer verdim." dediği öğrenildi. Bu arada bakanların sayısı iki artarak 25'e çıktı. Devlet bakanlarından biri su, maden ve GAP'tan sorumlu olacak. Diğeri Avrupa Birliği ile ilişkileri organize edecek.

Dünyayı olduğu kadar Türkiye'yi de sarsan 'küresel ısınma', etkisini devlet yapılanmasında da hissettirecek. Devlet Su İşleri (DSİ) ve farklı bakanlıkların bünyesinde yer alan su ile ilgili birimler tek çatı altında toplanıyor. Bu birimlerin yönetimi devlet bakanlığına bağlanacak. Şu anda başbakan yardımcılığına bağlı görülen GAP İdaresi aynı bakanlığa kaydırılacak. Bu yapılanma ile su kaynaklarından etkin bir şekilde yararlanılması hedefleniyor.

Erdoğan, sadece bakanları değil bakanlıkları da yenilemeye hazırlanıyor. Bir bölümü yasal düzenleme gerektirdiği için ekim ayı sonrasına kalacak olan düzenlemeye göre, bazı bakanlıklar ayrılacak. Bazılarının da ismi değişecek.

AB, bilim teknoloji alanlarında yeni bakanlıkların kurulması söz konusu. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın ayrılması planlanıyor. Enerji Bakanlığı'na bağlı olan madenler ile DSİ'nin, devlet bakanlığına bağlanması düşünülüyor.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?