banner39

Erdoğan: 6 bakanın 6'sını da çıkarırım

G 20 Zirvesi öncesinde soruları yanıtlayan Erdoğan Kabine'de revizyon sorularına cevap verdi.

Arşiv 01.04.2009, 14:54 01.04.2009, 15:36
Erdoğan: 6 bakanın 6'sını da çıkarırım

 

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sabah Gazetesi'nde çıkan haberlere kızan Başbakan Erdoğan, bilginin sızdırıldığı iddiasına sert cevap verdi.

G - 20 Zirvesi için Londra'ya gitmeden önce Esenboğa havaalanında basın açıklaması yapan Başbakan Erdoğan, 'Kabine'de revizyon' sorularıyla karşılaştı. Erdoğan şunları söyledi:

"Kabine revizyon olacak mı sorusu için şunu söyleyebilirim. Sizler vasıtasıyla da şu mesajı ulaştırmak istiyorum: "Ben bu başlığı atarken ülkeye faydalı mı zararlı mı olyorum. " Bunu düşünmek gerekir. Bakanlar kurulu toplantısından alıyor haberde bir metin ortaya koyuyor. Böyle bir ifade yok... Olmayan bir şeyi özel haber olarak gazetenin habercisi veriyor. Ben bunu hayırlı bir adım olarak görmem.Sen hangi hakla bunu yazıyorsun dediğimde bana şu bakan söyledi diyor.'Gel bakalım hangi bakan söylemiş' diye sorduğumda bana ' 6 bakan' diyorlar. Eğer o toplantıdaki bilgilerin dışarı sızması gibi bir şey olsun altı bakanın altısını da dışarıya koyarım.Kabinede revizyon her zaman yapılabilir. Mayıs ayından itibaren il kongreleri başlayacak. Eylül ekim gibi de büyük kongrelerimizi yapacağız.. İlla bütün bu olanları seçime bağlı göstermek de yanlıştır. Bu revizyonu bunun veya diğerinin performansı düştü diye değil. Bakanlarım hepsi samimidir. Kanaatlerini söylemiştir."

ERDOĞAN ÇİÇEK'İN SÖZLERİNE DE TEPKİ GÖSTERDİ

Cemil Çiçek'in "Türkiye haritasını önümüze alıp daha startejik düşünmeliyiz. DTP Ermenistan sınırına dayandı" değerlendirmesine Başbakan Erdoğan'dan tepki geldi. Erdoğan, Çiçek'in sözlerinin sorulması üzerine basın mensuplarına hitaben "siz seçim neticelerini tam anlamıyla masaya yatırma fırsatı bulamadınız sanırım. Güneydoğu'da il genel meclisinde de belediyelerde de bizim yüzde 34, DTP'nin yüzde 24 oy aldığını, bölgenin birinci partisinin AK Parti olduğunu göreceksiniz" dedi. Erdoğan "DTP Ermenistan sınırına dayandı" sözlerini ise "Sanmıyorum. Sayın Çiçek'ten böyle bir laf sadır olmaz. Böyle 'dayandı' filan gibi bir söz çıkmaz" şeklinde değerlendirdi.

Cemil Çiçek ne demişti?

Tartışılan sözler Hürriyet yazarı Enis Berberoğlu'nun, seçim sonrası Cemil Çiçek'le yaptığı bir telefon görüşmesini aktardığı yazısında yer almıştı. İşte o yazıdan ilgili bölüm:

"İktidarın  en tecrübeli isimlerinden Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile telefonda sohbet ettik. Çiçek dedi ki, "Her parti bu seçimde ne kazandığı kadar, neden daha fazla oy veya başkanlık kazanamadığına da kafa yormalı, biz öyle yapacağız."

Erdoğan, ''Ama Cemil Bey"in bir de bütün partilere dönük çağrısı vardı. Önemsedim, paylaşıyorum'' dedikten sonra:

"Türkiye"nin belirli bir bölgesinde DTP"den başka parti kalmadı. Iğdır"ı da aldılar, yani Ermenistan sınırındalar. AKP o bölgede sadece Mardin"i kazandı. Tamam, Ankara"yı aldık diye sevinebiliriz, CHP de İzmir"i aldık diye övünebilir. Ama bu kutlamanın Türkiye"nin güvenlik açısından sorunlu bölgesine yardımı olmaz. Oraya ayrıca dikkatle bir bakmak gerekir." dedi.
banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?