banner39

Erdoğan AB yolunun bariyerleriyle görüşecek

Başbakan Erdoğan, önce Almanya Şansölyesi ardından da Fransa Başbakanı ile görüşecek.

Arşiv 21.03.2010, 09:18 21.03.2010, 09:18
Erdoğan AB yolunun bariyerleriyle görüşecek

Okan Haksever-Dünya Bülteni / Ankara

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı politika üreten iki önemli isimle görüşecek. Türkiye için, “imtiyazlı ortaklık” fikrini savunan Almanya Şansölyesi Angela Merkel, haftaya Türkiye’ye geliyor. Erdoğan, 7 Nisan’da da Fransa’ya resmi ziyaret düzenleyerek Sarkozy’yle görüşecek.
 
Başbakan Erdoğan, 29 Mart tarihlerinde Almanya Başbakanı Şansölye Angela Merkel'i Türkiye'de ağırlayacak. 4 yıl aradan sonra, 2 günlük resmi ziyaret için Türkiye'ye gelecek olan Merkel, işadamlarının da bulunduğu kalabalık bir heyetle Ankara’ya çıkarma yapacak. Ziyaretin gündemi Türkiye açısından AB üyeliği Almanya açısından da ekonomi olacak. Siyasi gündemde bölgesel konuların da ele alınması beklenirken,  Merkel’in ikinci durağı İstanbul olacak. Merkel, İstanbul’da dini azınlıkların ruhani liderleriyle bir araya gelmesi bekleniyor.

BOSNA’DAN PARİS’E

Başbakan Erdoğan, Alman Başbakanı Merkel'in Türkiye ziyaretinin ardından 5 Nisan'da Bosna Hersek'e gidecek. Arından da 7 Nisan’da Paris'e geçecek. Erdoğan'ın 7 Nisan'da Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ile bir araya gelmesi planlanıyor.Erdoğan’ın Bosna temaslarında Sırplarla yürütülen müzakereler ele alınacak.

Başbakan Erdoğan, hem Merkel hem de Sarkozy görüşmelerinde “İmtiyazlı ortaklık” fikrine karşı düşüncelerini tekrarlayıp, Türkiye’nin AB için önemini sıralayacak. Ayrıca, müzakere fasıllarında Türkiye’ye yönelik zorlukları anlatıp; fasılların kolay açılıp kapatılmasını isteyecek. Görüşmelerde, Türkiye’nin Ermenistan’la başlattığı yumuşama süreci ve 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının da gündeme gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?