banner39

Erdoğan: ABD Irak'ta başarılı değil

Başbakan Erdoğan, ABD'nin Irak'taki varlığını El Hayat gazetesine değerlendirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Erdoğan: ABD Irak'ta başarılı değil

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'nin başkenti Londra'da Arapça yayımlanan El Hayat gazetesine verdiği mülakatta ABD'nin Irak'ta başarılı olamadığını söyledi. Erdoğan, Irak'ta terör saldırılarının aynı hızla sürdüğünü belirtti.

Başbakan Erdoğan, "terör örgütü, saldırılar gerçekleştirmek için ülkemize sızıyor. Bu yüzden Irak'ta terörle mücadele çabalarının başarılı olduğunu söylemek zor" dedi.
 
Lübnan'a asker gönderme kararını da değerlendiren Erdoğan, Türk askerinin Lübnan'da örnek asker olacağını söyledi.
 
"İşin tamamen tehlikesiz olduğunu söyleyemeyiz" diyen Erdoğan, "biz kararımızı alırken, tehlikelerin bilincindeydik. Şu ana kadar işler iyi görünüyor" diye konuştu.
 
Bush da memnun değil
 
ABD Başkanı George W. Bush da, yaklaşan kongre seçimleri öncesi Irak'taki kötü gidişatı kabul etti ve bu ülkede izlenen politikaların değişeceği sinyalini verdi. Ancak Irak'tan asker çekmek Bush'un gündeminde değil.
 
Irak hükümetini eleştiren Washington yönetimine, "işimize karışmayın" mesajı veren Irak Başbakanı Maliki'ye destek verdiklerini açıklayan Bush, bir yandan da "sabrımızın sonu var" sözleriyle uyarıda bulundu.
 
Bush, "ABD'liler gibi ben de Irak'taki durumdan memnun değilim. Bu yüzden yeni önlemler alıp değişen tehdide karşı taktiklerimizi gözden geçireceğiz" dedi.
 
Irak hükümeti tepkili
 
Irak ve ABD hükümetleri arasındaki ilişkiler söylem düzeyinde de olsa bir süredir gergin.

ABD hükümeti yaklaşan kongre seçimleri nedeniyle Irak'taki başarısızlığın önemli bölümünü Maliki hükümetine havale etme çabasında ancak Maliki bu duruma tepkili.

En son Bağdat'ta Şii lider Mukteda El Sadr'ın militanlarına düzenlenen ABD hava saldırısında yine sivillerin ölmesi ve bu operasyonun Iraklı güvenlik güçleriyle eşgüdüm içinde yapılmaması Maliki'nin tepkisini çekti.

Irak Başbakanı, "bir daha böyle bir saldırı istemiyoruz" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?