banner15

Erdoğan: ABD'nin Irak'ta ne işi var

Başbakan Erdoğan, Kerkük Irak’ın iç işidir diyen ABD’nin Irak Özel Temsilcisi Halilzad’ı, O zaman sormazlar mı, ABD’nin Irak’ta işi ne? sözleriyle yanıtladı.

Erdoğan: ABD'nin Irak'ta ne işi var

Özel bir televizyon kanalına konuşan Başbakan Erdoğan ABD’nin Irak Özel Temsilcisi Halilzad’ın “Kerkük Irak’ın içişleri. Yabancı güçler karışmasın” açıklamasına sert tepki gösterdi. Erdoğan Kerkük’te geleceğin çok büyük tehlikelere gebe olduğunu söyledi.

Erdoğan şöyle dedi:

“O zaman adama sormazlar mı ABD’nin onbinlerce kilometre uzaktan Irak’a gelmesi, Irak’ın içişlerine müdahale değil midir? Ben o zaman merak ediyorum Halilzad acaba Irak vatandaşı mı? Kimin adına konuşuyor? 350 km sınırım olacak. Burayla ilgili Türkiye hiçbir düşünce ifade etmeyecek... Yok böyle bir şey...”

Başbakan terörle mücadele konusunda ABD yönetiminin artık somut adımlar atması beklentisinde olduğunu da dile getirerek, “Görelim bakalım ne kadar samimisiniz? Sabrımızın da bir limiti var” dedi.

Irak’ta soyuttan somuta geçilmesini istediklerini söyleyen Erdoğan, “Aksi taktirde bunun bir oyalama olduğunu düşünüyor söylüyoruz. Görelim bakalım hakikaten ne denli samimiler. Sabrımızın bir limiti var mı? Şüphesiz ama onun da limiti açıklanmaz. Olaylar bunu uzatır kısaltır belli olmaz. Her an süprizler olabilir. Netice almamız şart. Türkiye terör ülkesi olmakdan mutlaka çıkacaktır” görüşünü savundu.

Saddam Hüseyin’in idamını da değerlendiren Erdoğan, “Zamanlaması, uygulama şekli çirkin. Bu mezheplerarası çatışmayı tetiklemiştir” dedi.

‘CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN UZLAŞI ZORUNLU DEĞİL’

Başbakan Erdoğan, NTV’ye verdiği demeçte iç siyasete ilişkin de önemli açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanlığı seçimine değinen Erdoğan, bu konuda CHP ile uzlaşma arayışına girmek zorunda olmadıklarını söyledi.

Başbakan, “Biz anayasaya bakarız. Salt çoğunluğu sağlayan cumhurbaşkanı olur. Bunu değiştirmeye de sayın Baykal’ın gücü yetmez” dedi.

Başkanlık sistemine geçişin tartışılmaya başlanması gerektiğini ifade eden Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından, kasım ayı beklenmeden genel seçimlerin yapılabileceği mesajını da verdi.

Muhalefeti tuzak hazırlamakla suçlayan Erdoğan şuu değerelendirmeyi yaptı:

“Kendilerine göre tuzak hazırlıyorlar. Tayyip Erdoğan bu tuzağa düşmez. Nisan 2007’ye kadar AKP’nin adayının adını duyamayacaklar. Bunların çılgınlığı buradan geliyor. Adayları varsa buyursun açıklasınlar. Ona mani hal yok. Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış. Bunların yaptığı bu. Anayasaya zerre kadar saygısı olmayan sayın Baykal’dır. Öyle olsa parlementoya saygı duyar.”

Erdoğan “Cumhurbaşkanını halk seçsin” görüşünü dile getirenlere ise başkanlık sistemini gündeme getirerek yanıt verdi. Başkanlık sistemine geçilmesinin tartışılması gerektiğini kaydeden başbakan “ancak şu anda yetiştirmek mümkün değil. Mevcut sistemle götürmek zorundayız.” dedi.

Erdoğan, partisinin bayrak temalı bayram ve yılbaşı afişlerini eleştiren muhalefet liderlerine de sert tepki gösterdi. Erdoğan şöyle dedi:

“Birinci derecede kimin şöyle bir istirahate ihtiyacı olduğu kurban bayramının bilememekten ortaya çıkıyor. Sayın Bahçeli’yi bu konuda hiç muhatap almam 3.5 yılını gördük. Slogan diline sahiptir, derinliği olan birisi değildir.”

Son anketlerde oy oranlarının kararsızlar dağıtılmadan yüzde 30 olduğunu söyleyen Başbakan CHP’nin oylarını da yüzde 14 olarak açıkladı.

Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından kasım ayı beklenmeden genel seçimlerin yapılabileceği mesajını da verdi.

LOKMACI ÜST GEÇİDİ
Başbakan Tayyip Erdoğan Lokmacı üst geçidinin kalrılması konusunda KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a destek verdi. Atılan adımın isabetli olduğunu savunan Erdoğan, “Kendimizi içerden vurmayalım. Karşısına dikilmemiz gereken bir yer varsa o da Rum kesimidir” dedi.

Erdoğan, konuyla ilgili eleştirilere katılmadığını söyledi. Geçidin kaldırılmasından Türkiye’nin kazanacağı ya da kaybedeceği bir şeyi olmadığını vurgulayan Erdoğan, “Ama bu öyle abartıldı ki sanki birşeyler elden gidiyor” dedi.

Başbakan Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Talat’a da destek verdi.

Erdoğan “Sayın Talat attığı adımla Rum yönetimini köşeye sıkıştırmıştır. Bu bize müzekererelerde bir koz daha kazandırmıştır. Kendimizi içerden vurmayalım” dedi.

Başbakan Erdoğan, garantör ülke olarak Türkiye’nin Talat’a “Hayır bu adımı atma” demesinin çirkin olacağını da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48