Erdoğan Afrika Zirvesinde konuştu

Başbakan Erdoğan, 'Her şeyi ve herkesi, öteki olarak tanımlayan aşırılık yanlıları dünyayı küresel bir krize itmeye çalışmaktadır' dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Erdoğan Afrika Zirvesinde konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bir yanda dini değerler adına yapıldığı iddia edilen terörist eylemler, öte yandan farklı gördüğü her şeyi ve herkesi, öteki olarak tanımlayan aşırılık yanlıları dünyayı küresel bir krize itmeye çalışmaktadır" dedi.

Medeniyetler çatışması türü senaryoların üretilmesine yol açan bu eğilimlerin dünya barışına katkı yapmadığını ve herkesi sonu olmayan karanlık bir dehlize çektiğinin açık olduğunu ifade eden Erdoğan, "İşte Türkiye'nin AB'ye katılması yaklaştıkça medeniyetler çatışması gibi felaket senaryoları da boşa çıkmaktadır" diye konuştu.

Erdoğan, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlenen Afrika Birliği Devlet ve Hükümet Başkanları 8. Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, İspanya ile yürütülen Medeniyetler İttifakı Girişimi ile farklı kültürler ve dinler arasındaki ortak değerleri öne çıkarmak suretiyle küresel planda kapsamlı bir işbirliği, barış ve uyum ortamı oluşturmayı amaçladıklarını vurguladı.

Bu yönde atılabilecek somut adımları belirlemek üzere de farklı kültür ve dinleri temsil eden 20 saygın şahsiyetten oluşan yüksek düzeyli bir grup aracılığı ile kapsamlı bir eylem planı hazırlandığını anımsatan Erdoğan, "Hep birlikte bu ideal etrafında toplanmamız ve gayretlerimizi bu yönde yoğunlaştırmamız, gelecek nesillere barış ve huzur dolu bir dünya bırakabilmemizin en etkin yolu olacaktır" dedi.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?