banner39

Erdoğan: Amacımız NATO'nun yıpratılmaması

Ramussen'in şahsına problem olmadığını belirten Erdoğan, "Amacımız NATO'nun yıpratılmaması" dedi.

Arşiv 04.04.2009, 02:10 04.04.2009, 02:10
Erdoğan: Amacımız NATO'nun yıpratılmaması


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "sorunumuz bizim Rasmussen'in şahsı değil veya Danimarka'nın kendisi değil. Bizim bu noktada herhangi bir derdimiz yok. Tek derdimiz bizim, NATO'nun yıpratılmamasıdır. Bunu başarmalıyız" dedi.

Londra'dan dönüşünde Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Rasmussen konusunda da nasıl gelişme olacağının izlendiğini belirterek şöyle konuştu:

"Alternatifler var mı yok mu, bunları göreceğiz. Bizim buradaki tek amacımız, NATO'nun yıpratılmamasıdır. NATO'nun dünyada barışın teminine yönelik bir işlevi var, bunun zarar görmemesidir. Bir yandan bizim terörle mücadele sürecimiz var. Terörle mücadele noktasında çok fonksiyonel olması gereken bu örgütün genel sekreterliğine maalesef terörün medya grubunda önemli bir yeri olan televizyonun yayın merkezinin Danimarka olması sıkıntı veren, düşündürücü bir şeydir. Bunu 4 yıl önce ben meslektaşımla konuştum, ama o günden bugüne maalesef olumlu bir gelişme olmadı."

Başbakan Erdoğan, "IMF, Türkiye'nin şartları ile mi gelecek Ankara'ya?" sorusu üzerine de bunların bir kısmının aşıldığını, aşılamayan maddeler noktasında çok ciddi sorunların kalmadığını belirtti.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Burada bir şeyi çok açık net söyleyeyim; IMF ile anlaşmaya varmamız halinde kriz tellallığı veya felaket tellallığı yapanlar bu noktada bir beklentinin içerisine de girmesinler. Bu kadar açık konuşuyorum. Bunu açık konuşmak zorundayım. Çünkü bu işin bu şekilde beklentisini doğuranlar, farklı bir havayı, atmosferi estiriyorlar. Bu, ülkemiz için doğru değil, ülkemizin geleceği için doğru değil. Biz kararlı yürümek zorundayız. Herkes yere sağlam basmak durumundadır. Finans sektörü için de reel sektör için de bu böyledir, ama bu demek değildir ki biz atmamız gereken adımları atmayacağız. Şu ana kadar attığımız adımların bedeli yaklaşık 30 katrilyon. 30 katrilyonluk bir destek paketini açıklamış vaziyetteyiz."

Bir gazetecinin, "NATO Genel Sekreterliğine Danimarka'nın aday olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" ve "Fransa'nın NATO'nun askeri kanadına girme ve bölgedeki bazı komutanlıkları istemesi konusundaki görüşleriniz nelerdir?" soruları üzerine de Erdoğan, bunların hepsinin şu anda değerlendirme aşamasında olduğunu söyledi.

"Irak Devlet Başkanı Talabani'nin Türkiye ziyaretinde basına da yansıdığı gibi 'PKK silah bırakmalı' şeklinde sözleri oldu, ama Irak'a döndüğünde 'Ben böyle bir açıklama yapmadım' dedi. Bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?" sorusuna Erdoğan, "Bu söylediğiniz istikamette bir haber bana ulaşmadığı gibi, Sayın Cumhurbaşkanımızın Talabani'nin Irak'a dönmesinden sonra bir Bağdat ziyareti oldu. O Bağdat ziyaretinde çok açık net canlı yayında 'bırakması' istikametinde açıklaması oldu. En son açıklama budur" karşılığını verdi.

Kaynak : AA


banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?