Erdoğan: Ankara'daki çirkin tartışmanın içinde yokuz

Başbakan Erdoğan, Ankara'daki çirkin tartışmaların içinde olmadıklarını söyledi.

Erdoğan: Ankara'daki çirkin tartışmanın içinde yokuz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'daki çirkin tartışmaların içinde olmadıklarını, ancak bir yanağına vurana öbür yanağını uzatanlardan da olamayacaklarını belirterek, ''Akif merhumun ifade ettiği gibi, 'Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?' Biz uysal koyun değiliz. Herkes cevabını da yeri geldiğinde alacaktır'' dedi. 
 
Başbakan Erdoğan, Çamlıca Özel Hastanesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Afrika Türk yılı olan 2005'te Afrika'da 12 Türk büyükelçiliği bulunduğunu, 1-2 yıl içinde 10 ülkede daha büyükelçilik açıldığını kaydederek, bu yıl sonuna kadar açılacaklarla birlikte 52 Afrika ülkesinin 27'sinde Türk Büyükelçiliği olacağını bildirdi.

Erdoğan, ''Hedef inşallah Afrika'nın tamamına büyükelçiliklerimizle girerek Afrika'daki yaşayan tüm insanlarla münasebetlerimizi geliştirebilmek olacak. Bu millete yakışan budur. Osmanlı'nın düşünün Hint okyanusuna açılmasının ardında yatan gerçek budur. Öyleyse Osmanlı'nın evlatları Ankara'ya mahkum kalamaz. Açılmak durumundayız. Biz, bize yakışanı yapıyoruz'' diye konuştu.

Türkiye'ye yakışanı yaptıklarını, Türkiye'nin öz güvenini yeniden tesis ettiklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'nda yaşanan kavgaya ilişkin şunları söyledi:

''Biz, Ankara'daki o çirkin tartışmaların içinde yokuz. Ama bir yanağımıza vurana da öbür yanağımızı uzatanlardan olamayız. Akif merhumun ifade ettiği gibi, 'Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?' Biz uysal koyun değiliz. Herkes cevabını da yeri geldiğinde alacaktır. Biz, Ankara'da üretilen o tahrik senaryolarının içinde yokuz. Biz sonu gelmeyen tartışmalara, millete en küçük faydası olmayan gerilimlere takılıp kalmıyoruz. Biz, açılıştan açılışa koşuyoruz. Biz, ülke ülke dolaşıp Türkiye'nin çıkarlarını kovalıyoruz. 81 vilayetimize okullar, hastaneler, sağlık ocakları, yollar, köprüler, spor salonları, yurtlar, üniversiteler, adalet sarayları kazandırıyoruz.

Her ilimizi dünyayla rekabet edebilecek kentlere dönüştürme mücadelesi veriyoruz. Bunu çekemeyenler, bunu hazmedemeyenler, millete yapılan hizmeti içine sindiremeyenler, bizim hizmet şevkimizi kırmak için her türlü çirkin eylemin içine giriyor. Türkiye için, hiçbir vizyonu olmayanlar, Türkiye'ye hiçbir ufuk çizemeyenler, milletle aynı dili konuşamayanlar, önümüzü kesmek için her türlü tahrike başvuruyor. Geçmişinde Türkiye için hiçbir eseri olmayanlar, geleceğe ilişkin en küçük bir planı, projesi olmayanlar, bizi de o kendi kısır siyasetlerine çekmek, bizi de o kendi dipsiz kuyularında oyalamak istiyorlar.''

''MİLLETİN DERDİYLE İLGİLENDİK''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu çirkin oyunlara gelmeyeceklerini, bu çirkin tuzaklara düşmeyeceklerini, gerilim ve tahrik siyasetine prim vermeyeceklerini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

''7 yıl boyunca biz sadece milletin derdiyle ilgilendik, bundan sonra da sadece milletimizin dertleriyle ilgilenecek, milletimize hizmet etmek gibi şerefli, onurlu bir hedefin peşinde koşmaya devam edeceğiz. Onlar milletin kutsal değerleriyle alay edecekler, biz o kutsal değerleri yüceltmeye devam edeceğiz. Onlar Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni germeye, terörize etmeye devam edecekler, biz Türkiye'nin Meclisini milletimiz için çalıştırmaya devam edeceğiz. Onlar ülkenin birliğini, bütünlüğünü, kardeşliğini sabote etmenin gayreti içinde olacaklar, biz, birliğimizi, bütünlüğümüzü, kardeşliğimizi pekiştirmenin gayreti içinde olacağız. Onlar seviyesiz bir üslup, yıkıcı, tahrip edici bir tavır içinde olacaklar, biz yapıcı üslup kullanacak, milletimizin diliyle konuşacak, milletimiz için eser üreteceğiz. İşte bugün burada olduğu gibi, hem devlet olarak, hem özel sektör olarak el ele veriyoruz, omuz omuza veriyoruz, devlet millet işbirliğiyle Türkiye'yi çok daha parlak bir geleceğe taşıyoruz. Çünkü bizim kaybedecek bir tek saniyemiz bile yok.''

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin sağlıkta gerçekleştirdiği reformların yurt dışında sessiz devrimler olarak kabul edildiğini belirterek, bu konuya ilişkin bir Cuma namazı çıkışında yaşadıklarını anlattı.

Sultanahmet'te namaz sonrası cami imamıyla bir süre sohbet ettiklerini, bu sırada içeri giren ABD'li bir turistin, o sırada ABD'ye gideceğini duyduğu için kendisinden bir ricada bulunduğunu anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

''ABD'de Başkan Obama bir sağlık reformu yapıyor. Siz Türkiye'de sağlık reformunu nasıl yaptınız?' Anlattım. Dediler ki, 'Ne olur bir de bunu Başkan Obama'ya anlatın.' Fakat Sayın Obama da aslında doğru olanı yaptı. Ama orada hala kapitalizmin esintileri, yoksulları korumaya müsaade etmiyor. 'Yoksullara bizim vergilerimizle el uzatamazsınız' diyorlar. İşte bizim medeniyetimizin, değerlerimizin farkı burada zaten. Dünyanın en gelişmiş ülkesi olarak kabul edilen ABD de, sağlık sistemindeki bu aksaklıklarla, arızalarla uğraşıyor.''
 
 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 07:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35