banner39

Erdoğan Avrupalı sanayicilerle görüştü

Avrupa Sanayicileri Yuvarlak Masası yöneticileri ile görüşen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ihracatının yüzde 65'ini Avrupa ülkelerine yaptığını söyledi.

Arşiv 12.02.2008, 23:25 12.02.2008, 23:26
Erdoğan Avrupalı sanayicilerle görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Sanayicileri Yuvarlak Masası (ERT) yöneticileriyle Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki yemekli toplantıda bir araya geldi.

Erdoğan, yemekte yaptığı konuşmada, Avrupa ve Türkiye ekonomilerini birbirinden ayrı düşünmenin imkansız olduğunu belirtti. Erdoğan, Türkiye'nin ihracatının yaklaşık yüzde 65'ini Avrupa ülkelerine yaptığını belirtti.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu itibarla AB bünyesinde çeşitli platformlarda cereyan eden, Türkiye'ye ilişkin 'tam üyelik' dışı yeni formül tartışmalarının yersiz ve stratejik değerlendirmelerden yoksun olduğunu düşünüyorum. Dünya ekonomisinde söz sahibi olmak isteyen AB'nin; Avrupa, Asya ve Orta Doğu arasında uluslararası ticaret ve enerji köprüsü olan dinamik bir ekonomiyi dışarda bırakması düşünülemez. Bu çerçevede, Avrupa iş çevrelerinin ve özellikle ERT'nin ülkemizin AB'ye tam üyeliği için verdiği desteğin sürmesini diliyoruz."

Başbakan Erdoğan, ekonomik istikrarı kalıcı hale getirerek, bölge barışı ve refahına katkıda bulunmak amacında olduklarını söyledi.

"Türkiye olarak önümüze çok net hedefler koyduk ve bu hedeflere ulaşma konusunda son derece kararlıyız" diyen Erdoğan, en kısa zamanda, kişi başına 10 bin dolar milli gelir hedefini yakalamak istediklerini kaydetti.

Dış ticaret hacminde de 500 milyar dolar seviyesini yakalamayı hedeflediklerini ifade eden Erdoğan, kamu borçlarının gayrı safi milli hasılaya oranının düşürülmesi, dış ticaret açığının daraltılması ile özelleştirilme programının enerji, taşımacılık ve telekomünikasyon gibi stratejik alanlara genişletilmesi konusundaki kararlılığın da sürdürüldüğünü bildirdi.

Erdoğan, Orta Asya ve Orta Doğu petrol ve doğal gaz rezervlerinin dünya piyasalarına, Türkiye gibi istikrarlı bir ülke üzerinden ulaştırılmasına yönelik çalışmaların da tüm hızıyla devam ettiğini anlattı.

Türkiye'nin; genç, sağlıklı ve eğitimli bir iş gücüne sahip olduğuna işaret eden Erdoğan, "Bu itibarla önümüzdeki dönemde AB ile ekonomik ilişkilerimiz, düşük nitelikli iş gücünün Avrupa'ya göçü ve burada alt sektörlerde istihdamı şeklinde olmayacaktır" diye konuştu.


Özelleştirme programı


Başbakan Erdoğan, önümüzdeki dönemde enerji ve inşaat sektörlerinde önemli yatırım projelerinin gerçekleştirileceğini belirterek, ulaştırma alt yapısını genişletme ve iyileştirme çalışmaları da olduğunu söyledi.

Erdoğan, ayrıca içme ve kullanma suyu şebekelerinin modernizasyonu, elektrik üretimi ve dağıtımı gibi alanlarda Avrupalı yatırımcıların iştirak edebilecekleri projeler bulunduğunu bildirdi.

Bu yılki özelleştirme programıyla ilgili de bilgi veren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu alanda, 2008 yılı itibariyle uluslararası yatırımcıların ilgisini çekecek önemli fırsatlar mevcuttur. Türk tütün piyasasının yüzde 39'una sahip TEKEL, son 4 yılda 62 milyon kişiyi taşıyarak Avrupa'nın en hızlı hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları ve Türkiye'nin 7'nci büyük bankası olan Halkbank ilk sıralarda yer almaktadır."

Türkiye'nin AB'ye üyeliğinde Avrupalı iş adamlarının katkısının önemine değinen Erdoğan, ERT'nin de Türkiye ekonomisinin bugünkü potansiyelinin Avrupalı iş çevrelerine duyurulmasında önemli bir rol üstlendiğini kaydetti.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?