banner15

Erdoğan azınlık temsilcileriyle birarada!

Başbakan Erdoğan'ın, Türkiye'deki tüm azınlık cemaatlerinin liderleri ile Büyükada'daki görüşmesi başladı.

Erdoğan azınlık temsilcileriyle birarada!

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

"Kürt Açılımı" tartışmaları için önemli bir eşik olan 15 Ağustos'ta, Erdoğan dini azınlıkların temsilcileriyle Büyükada'da buluştu. Başbakan Erdoğan, beş bakanla birlikte azınlık temsilcileriyle Büyükadada bir araya geldi.   

Büyükada'daki Anadolu Kulübü'nde gerçekleşmekte olan görüşmede azınlıklar, sorunlarını Erdoğan ve bakanlara anlatacak. Basına kapalı gerçekleştirilecek yemekli toplantının ardından Erdoğan ada turu yapacak.

Büyükada'daki Anadolu Kulübü'nde yapılacak toplantıda önemli konular elen alınacak. Toplantıya Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Devlet Bakanı Egemen Bağış, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Valisi Muammer Güler, Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türk Musevileri Hahambaşı İshak Haleva, Ermeni Cemaati Lideri Baş Piskopos Aram Ateşyan, Süryani Cemaati Lideri Yusuf Çetin, Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Başkanı Bedros Şirinoğlu, Kınalıada Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Levon Şadyan, Kumkapı Meryemana Kilisesi Vakfı Başkanı Hrant Moskofyan katıldı.

KATILAN BAKANLARIN ÖZELLİKLERİ

Başbakan Erdoğan'ın, Büyükada zirvesine gelecek kabine üyelerini seçimi de ilginç bir resim ortaya koyuyor. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç (Cemaat vakıflarını da denetleyen Vakıflar Genel Müdürlüğü, TRT, AA ve RTÜK Arınç'a bağlı), Devlet Bakanı Egemen Bağış, (AB ile ilişkilerden sorumlu. Başmüzakereci. AB'nin Heybeliada Ruhban Okulu'yla ilgili talepleri masada), Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu (Azınlık okulllarının geleceğiyle ilgili projenin muhatabı), Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay (Cemaat temsilcilerinin kullanılmayan bazı okulları müze haline getirme talepleri var); Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu (Heybeliada'da kaçak yapıldığı için Orman Şefliği'nce yıkılan Hristos Manastırı dosyası masasında)..

CEMAATLER DE TAM KADRO

Anadolu Kulubü'nde, Başbakan ve 5 bakanla bir araya gelen isimler ise şöyle: "İstanbul Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türk Musevileri Hahambaşı İshak Helava, Ermeni Cemati Lideri Baş Piskopos Aram Ateşyan, Yedikule Surp Pırgıç Ermeni Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Bedros Şirinoğlu, Kınalıada Ermeni Klisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Levon Şadyan, Kumkapı Meryem Ana Klisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hrant Moskofyan ve İstanbul ve Ankara Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri Filüksinos Yusuf Çetin ile cemaatlerin önde gelenleri..."

Yapılan toplantıya İstanbul Valisi Muammer Güler ve İBB Başkanı Kadir Topbaş, Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu da katıldı.

HAZIRLIKLARINA ADALAR VAKFI DA KATILDI

Adalar Vakfı'nın da hazırlıklarına katıldığı zirvede Adalar'da yaşayan kanaat önderleri de hazır bulundu. Adalar Vakfı Başkanı Halim Bulutoğlu, buluşmada beklentilerin dile getirileceğini söyledi. Bulutoğlu, "Büyükada sadece tarihi ve doğasıyla değil kültürel çeşitliliği ile de çok önemli, bu yüzden toplantı burada yapılıyor" dedi. İstanbul'daki Rum cemaatinin Büyükada iskelesine asılması için 'Hoşgeldiniz'yazılı bir pankart hazırlattığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2009, 19:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
aliosman-china
aliosman-china - 10 yıl Önce

sekuler bazda tabi olunan irksal ideolojilerin guncel ismi milliyetilik le dinsel bazda milliyetcilik olan comaatt ! cilik , dunya tarihinde hiziplesmenin ,rekabetin , mucadelenin temel sebebi olmasi yaninda 1. dunya savasi gibi buyuk yikima sebep olmus , 2. dunya savasinin da baslangic fitili olmustur. hal boyle iken eski sehir ismi ile potamyali basbakan , ve kadim sehir ismile kayzerili cumhuru baskaninin tarihi labaratuvar gercekleri ortadayken bop senaryolu sahneye hizmet etmeleri , fitne atesine benzinle gitmeleri ortadoguyu ve ozellikle turk anadolu insananin buyuk badirelere gebe ducar olacagnin isaret fisegidir.siyo-kabalaci ve ozellikle abdestli yesil laik arkadaslari burdan kutluyorum plana new orde seculurm a hizmet ettikleri ve planlayicilardan bile ustun efor sarfettikleri icin

banner39

banner36

banner37

banner35