banner39

Erdoğan: Barzani haddini aşmıştır

Barzani'nin açıklamaların Başbakan Erdoğan 'Barzani haddini aşmıştır, bedeli çok ağır olacaktır' diye yanıt verdi.

Arşiv 09.04.2007, 13:19 09.04.2007, 14:02
Erdoğan: Barzani haddini aşmıştır

Başbakan Erdoğan, KDP lideri Mesud Barzani’nin “Türkiye Kerkük’e karışırsa, Diyarbakır’a karışırız” açıklamasına tepki göstererek “Barzani, haddini aşmıştır. Altından kalkamayacakları sözler söylemesinler. Bu sözlerin bedeli çok ağır olur” dedi.

Ankara, Türkiye’yi Diyarbakır’a karışmakla tehdit eden, Kuzey Irak bölgesel yönetimi Başkanı Mesud Barzani’ye karşı izleyeceği stratejiyi belirliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesut Barzani’nin “Eğer Türkiye, Kerkük’e müdahale ederse; biz de Türkiye’de yaşayan 30 milyon Kürt için harekete geçeriz” şeklindeki açıklamasıyla ilgili olarak, “Barzani hadini aşmıştır. Kenidini tatmin ediyorsa bilemem. Ancak altından kalkamayacakları sözler söylemesinler. Bu sözlerin bedeli çok ağır olur. Dikkat etmeleri gerek” dedi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ise Barzani’nin açıklamasına ilişkin gazetecilerin soruları üzerine, “Göreceksiniz cevabımızı” karşılığını verdi.

Ankara açıklamalardan duyduğu rahatsızlığı Washington yönetimine de iletti. Dışişleri Bakanı Gül, hafta sonu telefonda görüştüğü ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’tan, Mesud Barzani’nin uyarılmasını istedi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ise Barzani’nin açıklamalarıyla ilgili olarak, “Türkiye’nin dost eli çok sıcaktır, kuvvetlidir, candandır, samimidir. Türkiye’nin eli; dost eli yerine başka şekilde hak edenler için çok ağırdır. Hiç bir zaman sınanmaması gerekir” dedi.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?