banner39

Erdoğan: Biz kasaba devleti değiliz

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin bir dnya devleti olduğunu ve Filistin ile de yakından ilgilendiğini belirtti.

Arşiv 13.06.2010, 23:41 13.06.2010, 23:41
Erdoğan: Biz kasaba devleti değiliz


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bize diyorlar ki 'Filistin ile, Gazze ile, Kudüs ile neden ilgileniyorsunuz?' Biz Filistin ile ilgileniyoruz çünkü bizim medeniyetimiz kardeşlik medeniyetidir. Bunu soranlara ne deyin biliyor musunuz? Deyiniz ki (Biz dünya devletiyiz, kasaba devleti değiliz)" dedi.

Erdoğan, Trabzon'un Akçaabat ilçesinde Kültür Park'ta düzenlenen toplu açılış törenine katıldı.

Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, milletin kendilerine verdiği emaneti hakkı ile taşıdıklarını belirterek, "Size asla hayal kırıklığı yaşatmayacak, o emaneti asla yere düşürmeyeceğiz" dedi.

Türkiye'nin NATO'da, BM Güvenlik Konseyi'nde bulunduğunu, Medeniyetler İttifakı'nın eş başkanlığını yaptığını anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Her ülkenin dünyada değişik yerlerde pozisyonları var. Amerika, Irak'a geldi, Afganistan'a geldi. Öyle mi? Aynı şekilde Ortadoğu'dalar. Fransa'sı, Almanya'sı, Hollanda'sı, İngiltere'si niçin geldiler oralara, neden? Bakın biz Afganistan'da varız. Niye varız? Afganistan'ın barışı için varız, huzuru için varız. Irak'ta istemediler. Peki, olmayalım dedik. Aynı şekilde Filistin'de barışın tesisi için Türkiye'nin olması lazım. Bunu Filistin halkı istiyor zaten."

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Erdoğan, 6 Mayısta TBMM'de Türkiye'nin geleceği adına son derece önemli bir değişiklik gerçekleştirdiklerini, Anayasa değişikliği sürecinde kendilerinin bir tarafta, diğer partililerin bir tarafta olduklarını belirtti.

Başbakan Erdoğan, "Fakat ilginç olan şuydu. Karşımızda CHP, MHP, BDP vardı, terör örgütü vardı, İmralı vardı. Hepsi aynı safta. Karşıda biz varız" dedi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Oy kabinine bile giremediler. CHP, BDP, niye giremediler? Çünkü, talimat öyle geldi. Korkuyorlardı. Eğer oy kabinine girerse, olur ya belki beyaz oy verirler diye. Liderleri, arkadaşlarına güvenmiyorlardı ve bunun için de kimse girmeyecek CHP'lilerden de BDP'lilerden de... Hani milli irade? Millet iradesi böyle mi teslim edildi? Bunlarda siyaset, tekelci mantıkla yapılıyor. Tek adamcılık var bunlarda. Ama bizim partimizde demokrasi var. Arkadaşlarımızın hepsi geldi, gümbür gümbür oylarını kullandılar. Ama biz orada oylarımızı kullanırken kullanmayanlar da vardı tabii. O ayrı mesele. Çünkü, çok önemli işleri olanlar vardı. Onlar gelemediler. Onlar oy kullanamadılar. Ama biz kullandık."

Başbakan Erdoğan, Anayasa değişikliği paketinde partilerin kapatılmasıyla ilgili bir maddenin 3-4 oyla farkla geçemediğini anımsatarak, şunları kaydetti:

"Partilerin kapatılmasını zorlaştıracak madde geçmeyince, anamuhalefetin o eski lideri çıktı 'AK Parti'li arkadaşlarıma teşekkür ediyorum' dedi. Fakat çok anlamlı bir teşekkürdü, bereketli bir teşekkürün neticesi ortaya çıktı ve her şey bitti, arkadaşlarımız daha çok kilitlendi. Sonunda ne oldu? Referandum neticesi çıktı. Biz 'Hadi millete' dedik, o diğerleri millette gidemiyor. CHP millete gelebiliyor mu? MHP gelebiliyor mu? BDP gelebilir mi? Yok. Onlar gücü farklı yerlerden alıyorlar. Ama biz rotayı milletimizden aldık. Bizim partimizin rotasını millet çizdi, millet ve biz milletimizle yola devam ediyoruz. İnşallah 12 Eylül 2010'da referandum var."

Akçaabat ve Trabzon'un her zamanki desteğini daha da artırarak vereceğine inandığını belirten Erdoğan, "Evet oylarının buradan daha da fazla çıkacağına inanıyorum. Hangi partiden olursa olsun inanıyorum ki, halk tabanında bu referandumda 'evet' diyecektir. Bunu görüyorum, buna inanıyorum. Bundan sonraki süreç, Türkiye'nin farklı bir kırılma noktası olacaktır. Nede? Kalkınmada, sıçramada, ileri demokraside bunu göreceğiz. Bir anda füzenin rampasından fırladıktan sonraki o kırılma noktasında, hani o istikamete yönelişi var ya, işte onu çok daha farklı yakalayacağız" dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefine daha yakın olacaklarını ifade eden Erdoğan, "Bunu ben görüyorum, buna inanıyorum. İnşallah 12 Eylül akşamı, 12 Eylül ürünü olan bu Anayasa değişecek. Türkiye'nin gerçekleriyle örtüşen yeni bir anayasa yürürlüğe girecektir" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, "İstismar siyasetine 'hayır' diyeceksiniz, çetelere 'hayır' diyeceksiniz, karanlık odaklara 'hayır' diyeceksiniz. Çünkü biz, güçlülerin hukukunu korumaya değil, hukukun üstünlüğünü korumaya geldik" diye konuştu.

 

Kaynak : AA


 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?