banner39

Erdoğan Bosna'dan eleştirilere cevap verdi

Başbakan Erdoğan, İlhan Selçuk'un uzlaşma mesajı için "biz her zaman bunu yaptık. Böyle devam edeceğiz" dedi.

Arşiv 25.03.2008, 13:53 25.03.2008, 14:57
Erdoğan Bosna'dan eleştirilere cevap verdi

Bosna-Hersek'te bulunan Başbakan Erdoğan, Ergenekon Operasyonu ile ilgili basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Erdoğan medyayı olayları tahrik etmekle suçladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, toplumsal uzlaşı istediklerini ancak medyanın olayları tahrik ettiğini söyledi. Erdoğan özellikle İlhan Selçuk'un yazarlığını yaptığı gazetenin buna ön ayak olduğunu savundu.

İLHAN SELÇUK'UN YÖNETİMİNDEKİ GAZETE GERİLİME ÖN AYAK OLDU

İlhan Selçuk'un uzlaşma mesajı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sürekli olarak gerirlimin tarafı olmadıklarını ifade ettiklerini hatırlatan Erdoğan, 'Biz hiç bir zaman gerilim olmamasını istediğimizi ifade ediyoruz. Şimdi sağduyu ve uzlaşı çağrıları yapılıyor. Özellikle İlhan Selçuk'un yazarlığını yaptığı gazetenin gerilime ön ayak olduğu medya gruplarının yaptığı tahrikleri nereye koyacağız?' dedi.

Başbakan Erdoğan ile Bosna-Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Nikola Spiriç, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler. Erdoğan açıklama sonrası basın mensuplarının gündemle ilgili sorularını yanıtladı.

DİCK CHENEY GÖRÜŞMESİNİN PERDE ARKASI

Erdoğan, bölücü terör örgütüne yönelik olarak, ABD Başkanı George W. Bush'taki kararlılığı ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'de de gördüğünü kaydederek, ''Bölücü terör örgütü PKK, Irak'ın, Amerika'nın, Türkiye'nin ortak düşmanıdır. Bu aynen teyid edilmiştir'' dedi.

Erdoğan, ''Operasyonlar gerektiğinde yine koordinasyon içerisinde devam edecektir. Terörle mücadelenin enstrümanları ne ise bunlar yeri, zamanı geldiğinde kullanılır, kullanılacaktır'' diye konuştu.

Yapılan açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, ''ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile görüştünüz. Bu görüşmede özellikle Kuzey Irak bağlamında terörle mücadele konusunda aldığınız mesajlar tatmin edici mi?'' sorusuna, şu yanıtı verdi:

''Kuzey Irak'la ilgili olarak, bölücü terör örgütüne yönelik, 5 Kasım 2007'de ABD'de Başkan Bush ile yaptığım görüşmedeki kararlılığı aynen Sayın Cheney'de de gördüm.

PKK KONUSU

Bölücü terör örgütü PKK, Irak'ın, Amerika'nın, Türkiye'nin ortak düşmanıdır. Bu aynen teyit edilmiştir. Şu ana kadar ortak mücadelemiz, başta istihbarat paylaşımı olarak nasıl devam ediyorsa bundan sonra da aynen devam edecektir. Operasyonlar gerektiğinde yine koordinasyon içerisinde devam edecektir. Terörle mücadelenin enstrümanları ne ise bunlar yeri, zamanı geldiğinde kullanılır, kullanılacaktır. Bu tabii sadece askeri değildir, sadece polisiye değildir. Bunun siyasi, diplomatik, sosyo-ekonomik, psikolojik, kültürel boyutu vardır.''

CHENEY ASKER İSEMEDİ

Erdoğan, ''Afganistan'a muharip güç göndermeyeceğini Türkiye açıkladı ama Afganistan'da bulunan Türk askeri sayısının arttırılması gündemde mi?'' sorusuna da ''Benimle yapılan gerek ikili görüşmede, gerekse heyetler arası görüşmede Sayın Dick Cheney bizden Afganistan'a yönelik herhangi bir kuvvet arttırımı talep etmemiştir'' yanıtını verdi.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?