Erdoğan Brezilya'da Abdurrahman Efendi'yi andı

Brezilya'da devlet nişanı alan Erdoğan "Abdurrahman Efendi'yi de yadetmek istiyorum'' diyerek önemini anlattı

Erdoğan Brezilya'da Abdurrahman Efendi'yi andı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Türkiye-Brezilya İş Forumu'na katılan ve Brezilya ile yeni dönemin başladığını belirten Başbakan Erdoğan'a FIESP Nişanı takdim edildi. Erdoğan, Başbakan Erdoğan, Sao Paulo Sanayi Federasyonu merkezinde düzenlenen Türkiye-Brezilya İş Forumu'na katıldı.

Erdoğan, tarihte ilk kez bir Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın Brezilya'yı ziyaret ettiğini anımsatarak, böyle bir ilke imza atmaktan dolayı, Türkiye ve Türk milleti adına büyük bir gurur duyduğunu ifade etti.

Bu ziyaretin gecikmiş bir ziyaret olarak da görüldüğünü dile getiren Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Uzak kavramının her açıdan anlamını yitirdiği bir çağda yaşıyoruz. Uyduların, internetin, televizyonun dünyayı küresel bir köye dönüştürdüğü, hızlı ulaşım araçlarıyla uzakların yakına dönüştüğü bir dönemdeyiz. Ama daha bu dönem başlamadan, bundan 152 yıl önce, 1858 yılında Osmanlı İmparatorluğu ile Brezilya arasında ilişkiler başlamış, ticaret konularını da içeren bir anlaşma imzalanmıştır.

Brezilya ile Türkiye arasındaki ilişkiler elbette sadece 152 yıl önce imzalanan anlaşmadan ibaret değil. Brezilya'da, Osmanlı İmparatorluğu sınırlarından göç etmiş, Osmanlı Pasaportunu taşıdığı için de 'El Turko' olarak isimlendirilmiş çok sayıda vatandaş olduğunu biliyorum. Suriye'den, Lübnan'dan, Filistin'den, Anadolu topraklarından buraya gelen kardeşlerimiz, Brezilya ile Türkiye arasında, Brezilya ile Ortadoğu toprakları arasında adeta bir köprü oldular.''

"ADURRAHMAN EFENDİ"

''Çok fazla tanınmayan, ama tarihe çok önemli notlar düşmüş, bir seyahatname yazarak deniz tarihine ve Türkiye-Brezilya ilişkilerine adeta ışık tutmuş Abdurrahman Efendi'yi de yadetmek istiyorum'' diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

''1800'lü yıllarda, Bağdat Kadısı Abdurrahman Efendi'nin de içinde bulunduğu iki Osmanlı gemisi rotasını kaybederek Rio sahillerine yanaşmış ve burada büyük misafirperverlikle karşılanmışlar.

Yerliler arasında çok sayıda Müslüman olduğunu Abdurrahman Efendi büyük şaşkınlıkla müşahede etmiş. Rio'daki yerli Müslümanlar da ilk kez beyaz tenli bir Müslümanla karşılaşmanın şaşkınlığını yaşamışlar. Yerlilerin, kendilerine öğretmenlik yapma ricasını geri çevirmeyen Abdurrahman Efendi burada kalmış, evlenmiş ve hatıralarını da yazarak Brezilya-Türkiye dostluğuna önemli bir sayfa açmış. Bir buçuk asır önce iki ülke arasında başlayan bu temasların son döneme kadar ileri boyutlara taşınamadığını da ne yazık ki müşahede ediyoruz.''

erdoganbrezilya.jpg

"İRAN'IN NÜKLEER PROGRAMI"

Erdoğan, Türkiye ve Brezilya'nın, 17 Mayıs'ta önemli bir başarıya birlikte imza attıklarını anımsatarak, şunları kaydetti:

''Uluslararası toplumu uzun bir zamandan beri meşgul eden İran'ın nükleer programına dair sorunun çözümü yolunda Tahran'da çözüme yönelik umut verici bir adımın Brezilya ile birlikte mimarları olduk.

Türkiye ile Brezilya, BM Güvenlik Konseyi ve G-20 üyesi olarak, küresel boyutta barış ve refaha da önemli katkılar sağlıyorlar. Türkiye-Brezilya ekseni olarak bahsedilmeye başlanan işbirliğimiz, 28 Mayıs tarihinde Rio'da Brezilya'nın ev sahipliğinde düzenlenecek ve eşbaşkanlığını yaptığım Medeniyetler İttifakı girişiminin 3'üncü forumuyla ayrı bir boyut kazanıyor. Bu yoğun temaslar ve yoğun işbirliği, Türkiye ile Brezilya'nın bölgelerinde ve küresel ölçekte ne büyük işler başarabileceklerinin ilk örnekleridir. Bu yoğun işbirliğinin devamını diliyoruz ve biz hükümetler olarak bu noktada gayretle çalışıyoruz, çalışacağız. Aynı şekilde, işadamlarımızın da bu sürece ortak olmasını, işbirliği imkanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini ve ülkelerimiz için refahı pekiştirmelerini diliyoruz.''

Brezilya'nın dünyanın en büyük 10. ekonomisi olduğunu anımsatan Başbakan Erdoğan, ''Türkiye de 2002 yılında 26. sırada iken, yıllık ortalama 4,3 büyüme kaydederek bugün dünyanın 17'nci büyük ekonomisi konumuna yükseldi. Avrupa'nın da en büyük 6. ekonomisi olduğumuzu yine burada hatırlatmak isterim'' diye konuştu.

BREZİLYA İLE YENİ DÖNEM

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Türkiye ile Brezilya arasında bugün yeni bir dönem başlıyor'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye-Brezilya İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisi konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Küresel krizin Türkiye ekonomisi üzerinde bir miktar etkisi olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

''Türkiye bu etkiyi sınırlı tutmayı ve en az hasarla atlatmayı başardı ve başarıyor.

2009 yılının son çeyreğinde ekonomimiz yüzde 6 oranında büyüme kaydetti. Yılın tamamında ise daralma tahminlerimiz altında kaldı ve yüzde 4,7 olarak gerçekleşti. Başta IMF, Dünya Bankası ve OECD olmak üzere çok sayıda finans kuruluşu Türkiye'nin 2010 ve sonrasında dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olacağını teyit ettiler ve ediyorlar. Avrupa'da yaşanan ağır sıkıntılara rağmen Türkiye yüksek büyüme performansını koruyor ve bu boyutuyla da Avrupa'nın ve dünyanın dikkatlerini üzerinde topluyor.

KARADENİZ'DE PETROL ARAMA ÇALIŞMALARI

Türkiye'nin dış politikadaki aktif girişimlerinin, dış ticarete olumlu yansıdığını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Türkiye, 'komşularla sıfır problem' yaklaşımıyla bölgesinde barışa yoğun hizmet ederken, uzlaşma ve arabuluculuğun adresi olarak da çevre ülkelerin güvenini kazandı. Dış politikamızın ve ticari ilişkilerimizin eksenini önemli ölçüde genişlettik. Afrika'ya açılım politikamızın yanında, Latin Amerika ve Karayipler'le de işbirliğini yoğunlaştırmanın gayreti içine girdik.

Latin Amerika ve Karayip bölgesinde başlıca ticari ortağımız olan Brezilya ile 2008 yılında 1 milyar 742 milyon ABD Doları olan ticaret hacmimiz, küresel mali krizin olumsuz etkileri sonucunda, 2009 yılında 1 milyar 490 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamların gerçek potansiyeli yansıtmadığını takdir edersiniz. Bu rakamları en kısa zamanda katlamak noktasında biz hükümetler olarak tam bir kararlılık içindeyiz.''

Müzakereleri sürmekte olan Türkiye-Mercosur Serbest Ticaret Anlaşması'nın sonuçlanmasının, ikili ticaret hacminin yükselmesine önemli katkıda bulunacağını ifade eden Erdoğan, ''Diğer taraftan yarın Brezilya ile imzalamayı öngördüğümüz Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması da karşılıklı olarak yatırımcılarımıza fayda sağlayacaktır. Son dönemde enerji alanında da gelişmekte olan işbirliğimiz memnuniyet verici düzeyde. İki ülkenin petrol şirketleri TPAO ile Petrobras'ın kurdukları ortaklık sonrasında, Karadeniz'de petrol arama ve çıkarma çalışmalarının her iki taraf için verimli sonuçlar doğurmasını bekliyoruz. Temennimiz oradan önemli bir müjdenin verilmesidir'' diye konuştu.

BREZİLYALI İŞADAMLARINA ÇAĞRI

Konuşmasında dış politik gelişmelere de değinen Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Dış politikadaki aktif tutumumuz, barışçı yaklaşımlarımız, güvenilir bir ülke konumunda bulunmamız Türkiye'yi yine bir cazibe merkezi konumuna yükseltti.

İç politikadaki ve ekonomideki reformlarımız devam ediyor ve bu reformlarla da Türkiye bir istikrar ve güven ülkesi konumunu pekiştiriyor. Ben, Türkiye'nin, Brezilyalı işadamları için çok büyük bir fırsat olduğunu burada teyit etmek istiyorum. Türkiye'nin güvenilir işadamları, güçlü müteahhitleri, tecrübeli sanayicileri, sağlam ekonomik yapısı, istikrarlı siyasi yapısı Brezilyalı dostlarımızı Türkiye'ye daha yoğun şekilde sevk etmelidir inancındayım.

Türkiye ile Brezilya arasında bugün yeni bir dönem başlıyor. İran meselesinde ortaya koyduğumuz başarılı işbirliği, Medeniyetler İttifakı projesindeki ortak çabalarımız ve bugün de işadamlarımız arasındaki diyalog, her iki ülke için de yeni kapıları araladı, aralıyor. Bu yeni sürecin ülkelerimize, halklarımıza, ekonomi çevrelerine hayırlı olmasını diliyorum.''

Öte yandan Başbakan Erdoğan'a, sanayiye yaptığı katkılardan dolayı Sao Paulo Sanayi Federasyonu (FIESP) Nişanı takdim edildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2010, 14:20
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
kağan bozkırlı
kağan bozkırlı - 11 yıl Önce

vay be, helal olsun başbakan erdoğan'a. abdurrahman efendi'yi unutmadığı ve insanlara yeniden hatırlattığı için teşekkürler. ben seyahatnamesini de okuduğum için bu şahsın ne kadar mühim olduğunu biliyorum. bu nedenle özellikle başbakanı tebrik etmek istedim.

banner39