banner15

Erdoğan Bush görüşmesinden memnun

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Beyaz Saray'da ABD Başkanı George W. Bush'la görüştü.

Erdoğan Bush görüşmesinden memnun
Başbakan Erdoğan ve ABD Başkanı Bush, Beyaz Saray’da biraraya geldi. 1 saat 45 dakika süren görüşmede, PKK’yla mücadele konusunun yanısıra, İran ve Irak’taki gelişmelerin ele alındığı belirtiliyor. Görüşmede, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, Başbakan Dış İlişkiler Danışmanı İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, Dışişleri Başdanışmanı Ali Yakıtal, Başbakanlık Başmüşaviri Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy da hazır bulundu.
Beyaz Saray’daki Erdoğan-Bush görüşmesinin Türk tarafı açısından bir numaralı gündem maddesi PKK ile mücadeleydi.

Bir saat sürmesi planlanan görüşme yaklaşık 45 dakika uzadı. Görüşmenin ardından yapılan kısa açıklamada Başbakan Bush, Başbakan Erdoğan ile geniş ve önemli içerik taşıyan görüşme yaptıklarını belirterek “Barışı sağlamak için neler yapabiliriz konusunu görüştük, Ortadoğu, Irak ve İran konularını konuştuk. Türkiye’nin AB’ye girişi konusunda ABD olarak destek veriyoruz” dedi. Bush, Erdoğan’ı ekonomik reformlarla ilgili olarak da tebrik etti. Bush, Darfur’da sıkıntı çekmekte olan insanlara neler yapılabileceğini de görüştüklerini ifade etti.

Erdoğan ise “Stratejik ortaklık içinde olduğumuz ABD Başkanı ile terör konusunu görüştük. Teröre karşı ortak platform oluşturulmasının altını çizdik. Lübnan, Filistin, İsrail mevzuunu konuştuk. Kıbrıs konusundaki hassasiyeti konuştuk. Olumlu içerikli bir toplantı oldu” dedi. Başkan Erdoğan görüşmenin ardından otele geçti ve kurmaylarıyla görüşmeyi değerlendirmek üzere toplantıya geçti.
Görüşmeden birçok konuya değinildi
ABD Başkanı Bush, görüşmeden sonra yapılan ortak açıklamada, Ortadoğu, terörle savaş, İran, Irak, Türkiye’nin AB süreci, Darfur krizi konularının gündeme geldiğini söyledi. Barışı sağlamak için Türkiye ve ABD’nin birlikte çalışması gerektiğini belirten Bush, teröre ve radikal dinciliğe karşı ortak mücadele mesajı verdi.
 
Türkiye’nin AB’ye girmesinin ABD’nin de çıkarına olduğunu söyleyen Bush, Başbakan Erdoğan’ı hayata geçirilen ekonomik reformlardan ötürü tebrik etti.
 
Sudan, Darfur’da sıkıntı çeken insanlara yardım etmek için iki ülkenin çalışmalarına devam edeceğini belirten ABD Başkanı, Başbakan Erdoğan’ın kendisine Darfur’da bizzat gördüklerini, orada çekilen azap ve eziyetleri aktardığını anlattı.
 
Başkan Bush, Başbakan Erdoğan’ı bir ‘dost ve barış adamı’ olarak nitelendirdi.
 
Gündemin başında terörizm

Başbakan Erdoğan da Bush'un ardından yaptığı konuşmada, ''önemli bir stratejik ortaklık içinde olduğumuz ABD'yi ziyaret etmek, benim için bir onur ve zevk. Başta terörizm olmak üzere birçok konuyu görüşme fırsatımız oldu'' dedi.
 
Erdoğan, ''küresel teröre karşı ortak mücadele formu oluşturmada, Başkan Bush ile aynı düşünceyi paylaşıyoruz. Görüşmede özellikle Lübnan, İsrail, Filistin konularını ele alma fırsatı oldu. Bush ayrıca, AB konusunda da başından itibaren bizlere yönelik desteğinin süreceğini söyledi. Bu bizim için önemli'' sözlerini kullandı.
 
Başbakan Erdoğan görüşmede, Kıbrıs konusunu da ele aldıklarını ve kendisinin bu konuda Türkiye'nin hassasiyetini ifade ettiğini belirtti.
 
Erdoğan, Ortadoğu'da Türkiye olarak ne yapılabileceğini konuşma imkanı bulduklarını da bildirdi.
 
Başbakan Erdoğan, özellikle Türkiye'nin Kopenhag kriterleri içinde attığı adımlar, Maastricht kriterleri ve son tarama süreci ile ilgili görüştüklerini de belirtti.
 
Görüşmeye, ABD tarafından Dışişleri Bakan Yardımcısı Nickolas Burn, Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin Yardımcısı John Hemlah, Beyaz Saray Sözcüsü Tony Snow ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson katıldı.

Görüşmeye Türk tarafından, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, Başbakan Dış İlişkiler Danışmanı İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, Dışişleri Başdanışmanı Ali Yakıtal, Başbakanlık Başmüşaviri Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy da katıldı. 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48