banner15

Erdoğan Büyükelçilerle görüştü

Başbakan Erdoğan, "İlave kriter haline getirilen ek protokolün uygulanması müzakere sürecimizle ilgisi olmayan bir konudur" dedi.

Erdoğan Büyükelçilerle görüştü

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB üyesi ülkelerin Ankara büyükelçilerine verdiği yemekte, "İlave kriter haline getirilen ek protokolün uygulanması meselesi aslında müzakere sürecimizle ilgisi olmayan bir konudur" dedi.

Erdoğan, Almanya'nın dönem başkanlığı sırasında da Türkiye-AB ilişkilerini ileriye taşımak için elinden gelen gayreti göstereceğini kaydetti.

Müzakerenin fiilen başlamış olmasının katılım sürecine ciddi bir ivme kazandırdığını ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin mevzuatını AB müktesebatı ile uyumlu hale getirme konusunda büyük mesafe katettiğini anlattı.

Ancak bilinen nedenlerden dolayı geçen yılın ikinci yarısında beklenen ilerlemenin sağlanamadığını belirten Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"14 Aralık tarihinde AB devlet-hükümet başkanlarının aldığı karar, AB ile ortaklaşa belirlediğimiz hedefe gölge düşürmüştür.

Alınan bu karar sonucunda AB ile ilişkilerimiz hassas bir döneme girmiştir. Her şeyden önce bu kararın bugün ulaştığı boyut bakımından çok yönlü ilişkilerimizin özü ve ruhuyla bağdaşmadığını söylemek istiyorum. Ancak geldiğimiz nokta itibariyle 13 Ekim tarihinde sona eren tarama süreci çok yararlı çalışma olmuştur.

ürokrasimiz nezdinde AB müktesebatına uyum açısından yerine getirilmesi gerekenlerin bir haritasını çıkarabilmeyi önemli ölçüde kolaylaştırmıştır.

Brüksel'e giden heyetlerimizin ortaya koyduğu performans da göstermiştir ki müzakere sürecimiz teknik çerçevesi içerisinde tutulduğu takdirde pürüzsüz bir şekilde yürütülebilecektir."

Erdoğan, 2007’nin seçim yılı olmasının hedefleri hayata geçirme konusundaki kararlılıklarını en ufak bir şekilde etkilemeyeceğini de sözlerine ekledi.
 
"KATILIM SÜRECİ RAYDAN ÇIKMADI"

AB dönem başkanı Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz da dönem başkanlığı adına yaptığı konuşmada, geçen yıl herkesin bir tren kazasının meydana gelerek Türkiye-AB ilişkilerinde derin bir krizin yaşanmasından endişe duyduğunu ifade ederek, "Ancak AB'nin son kararları halen halledilmemiş konular olmasına rağmen bir tren kazasını önlemiştir. Katılım süreci raydan çıkmamıştır" dedi.

"AB süreci Brüksel'de değil, Türkiye'de gerçekleşmektedir" diyen Cuntz, ekonomik ve siyasal reformların AB istediği için değil Türkiye ve Türk halkının iyiliği için olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48