banner39

Erdoğan canlı yayında soruları cevaplıyor

Başbakan Erdoğan, Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını canlı yayında cevaplıyor...

Arşiv 17.02.2008, 15:09 17.02.2008, 15:09
Erdoğan canlı yayında soruları cevaplıyor

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisinde gerçekleştirilen ve Ergun Babahan'ın yönettiği proğrama Hasan Cemal, Mustafa Karaalioğlu, Prof. Dr. Beril Dedeoğlu gibi isimler de katılıyor.

Erdoğan'ın açıklamaları özetle şöyle:

AK Merkez'de şu olmuş gemilerde şu olmuş, Mersin Tarsus'ta şu olmuş... Geçmişte yaşanan olaylar gibi bunlarda provokatif olaylar olarak ortaya çıkıyor.

Türkiye'nin nereye gittiği ortada... Çağdaş bir Türkiye.. Bazı konularda yaşalarımızın içinde çelişkiler var. Hiç bir şekilde yüzde yüz mutabakat diye bir şeyden bahsedemezsiniz. Bazı sorunları kurumsal mutabakatla çözmeliyiz. Bulunduğum makamı dikkate alarak bazı şeyleri değerlendirmeliyiz. Sessiz duran çoğunluğu temsilcisiyim. 

BAŞÖRTÜSÜ

İktidar rejimi mi değiştirecek? Hükümet sivil anayasayı unuttu mu?

Özgürlüklere bir bütün olarak bakıyoruz diyen Başbakan Erdoğan; "Kapsamlı anayasa değişikliğinde bunları büyük ölçüde gidermeyi hedefledik. Bu bir kapsamlı anayasa değişikliği... Mevcut anayasayı biz zaten koruyoruz. Parlamento içinde olan hiç bir parti başörtüsü konusunda halka söz vermeden geçmemiştir.

"DİN DEVLETİ PEŞİNDE DEĞİLİZ"

AK Parti'nin din eksenli bir parti olmadığını dile getiren Erdoğan; "Bizler din devleti peşinde değiliz... Rejimin tehlikede olduğu iddialarına katılmıyorum. Belediye başkanlığı dönemimde de aynı şeyler söylendi. Başbakan oldum yine aynı şeyler söylendi. 5 yılımızı doldurduk, halkımız göreve devam dedi... Halkın bu kanaatleri takdir görmüyor. Halkıma bu yüzden hakaret edenler oldu"

AZINLIK HUKUKU KONUSUNDA HASASİYETLİYİZ

"Beş yıl başörtüsü konusunda sesimizi çıkartmadık. Türban konusunda parlamonto desteği yüzde 80 halk desteği ise yüzde 73... Azınlık hukuku konusunda hassasiyetimiz var."

KILIK KIYAFETTE ATIF YOK

Anayasa'da kılık kıyafete atıf yok diyen Erdoğan; "Anayasamız bir ayrımcılık anayası değildir... Anayasanın kararından sonra atacağımız adamın daha düzgün olacağını düşünüyoruz" dedi.

KİMSE KİMSEYİ ÖRTÜNMEYE ZORLAYAMAZ

Sırada 301 ve Sosyal güvenlik Yasası var. Bunları da kısa sürede çıkartmayı planlıyoruz. Sadece Ak Parti olduğumuz için söylemiyorum, iktidarda olduğumuz için söylüyorum... Kimse kimseyi bu ülkede örtünmeye zorlayamaz. Bu bizimle alakalı bir konu değil. Böyle bir şey yapıldığı zaman biz bu kurumların karşısında oluruz. Bu işin yakın takipçisiyiz diyen Erdoğan, "Üniversitelerde başı açık, başı kapalı ayrımcılığı da istemiyoruz" dedi.

İÇKİ YASAĞI

Erdoğan partisine ait beledilerin içki yasağı uyguladığı yönündeki iddiaya net yanıt verdi.

Erdoğan kesinlikle böyle bir şey olmadığını sadece okulların yakınına bu tür yerlerin açılmasına müsade edilmediğini ancak dernek adı altında bu yerlerin açılarak buralarda içki sevisi yapıldığını söyledi. Kapatılan yerlerin bunlar olduğunu ifade eden Erdoğan, dini bakış açısıyla bir yasaklamanın kesinlikle olmayacağını söyledi.

Erdoğan "10 yıldır buna inadıramadık. Öldüğümüz zaman inanacaklar herhalde" diyerek sitemlerini de dile getirdi.

TÜRKİYE EKONOMİSİ

Ocak ayı rakamlarına baktığımız zaman, Türkiye veriler itibariyle iyi bir konumda. Enflasyon rakamı geçen yıla oranla iyi bir noktada. Özellikle cari açığa değinen Erdoğan, "2007 sonu itibariyle 33 milyar dolar civarına ulaştığını görüyoruz. Küresel sermayanin Türkiye'ye girişi de 27 milyar doların üstüne çıktı. Bazı finans kuruluşlarının karar süreçleri var. Reel yatarım olarak da bazı planlamalar yapıldı, onların da türkiye'ye girişi söz konusu.

Türkiye bir cazibe merkezi olma konumunu koruyor diyen Erdoğan, "Dikkat edilirse finans sektöründe Türkiye risk konumunda değil. Amerika çok kabarık rakamlar finansta ortaya koydu. Artık gerçek de ortaya çıkıyor. Mortgage sistemi sayesinde gerçekler ortaya çıkınca Amerika'da sıkıntı devam ediyor" dedi.


AYRINTILAR GELİYOR...

Yorumlar (1)
kara 15 yıl önce
gezilerden mahrum olmamak için usuline uygun sorular soruluyor esasen uçaktan korkan kazitecilerle acık oturum yapıması lazım ve tarafsız olması lazım? bana göre hiçte geregi yok eski filim koysanız daha iyi izleyici olur?
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?