banner39

Erdoğan: CHP, MHP, BDP ve İmralı yan yana

Erdoğan, hükümetin terörü bitirmek istediğini ancak bu süreçte CHP, MHP, BDP ve İmralı'nın kendilerine karşı olduğunu söyledi.

Arşiv 15.06.2010, 12:13 15.06.2010, 15:21
Erdoğan: CHP, MHP, BDP ve İmralı yan yana

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara

Başbakan Erdoğan, Milli Birlik ve Kardeşlik projesine ve anayasa değişikliğine karşı olanlara yönelik söylemini sertleştirdi. Erdoğan, CHP ve MHP’nin yanı sıra BDP, bölücü terör örgütü ve İmralı’yı “birlikte hareket etmekle” suçladı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, dünkü Meclis Grup konuşmasının önemli bölümünü terör örgütünün son dönemde artan saldırılarına ayırdı. Terör saldırılarındaki artışı, Türk dış politikasında ve Türk ekonomisindeki gelişmelere bağlayan Erdoğan, Güneydoğu halkından terör örgütüne karşı “daha gür bir sedayla tepki” istedi. Erdoğan’ın mesajları özetle şöyle :

CHP, MHP, BDP, TERÖR ÖRGÜTÜ, İMRALI YAN YANA

Milletimden uyanık olmasını, milli birlik ve kardeşlik projesine kimler karşı çıkıyor. Anayasa değişikliğine kimler karşı çıkıyor iyi görmesini istiyorum. CHP,MHP,BDP, terör örgütü onun yanında İmralı. Karşılarında AK Parti. Tüm bular ittifak halinde hem Milli Birlik ve Kardeşlik projesine hem de anayasa değil karşı çıkıyor. Milletim, Bu ittifakın bu örtüşmenin ne anlama geldiğini görecek ve kararını da ona göre verecek.

EKSEN KAYMIYOR; GENİŞLİYOR

Tarhan anlaşmasını imzaladı diye eksen kaydı sevsinler sizi. Sizin ekseniniz kayıyor. Dere yatağında akıyor su yolunu buldu. Bu kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz. Eksen kaymıyor genişliyor. Tek ayaklı değil 2 ayağını yere basıyor. Kendi gücü ve kendi imkanlarıyla dimdik ayakta duruyor.

BDP’YE SERT TEPKİ

Terör eylemleriyle cana kastemek hiçbir gerekçeyle meşrulaştırılamayacak derecede vahşettir. Oradan nemalanarak siyaset yapmak barışı getirmeyecektir. ‘Barış barış’ demekle barış gelmez. Terör örgütüyle direk veya dolaylı irtibatlı olanlar bu ülkeye barış getiremez. Millet sizi çok iyi anlıyor kimin ne olduğunu gayet iyi biliyor. Terörden siyasi fayda sağlamaya çalışanlar en az teröristler kadar bu cinayetlere ortaktılar. Onlara destek verenler de ortaktırlar.

GERİKALMIŞLIĞIN SEBEBİ TERÖR ÖRGÜTÜ


Doğu ve Güneydoğu’daki katmerlenmiş yoksulluk terör örgütünün de bir eseridir. Terör örgütünün doğurduğu büyüttüğü yaşattığı sorunlardır. Terör örgütü yıllar yılı kan döktü. Yatırımın önünde en büyük engel oldu. Terör var diye yatırım yapılmadı. Yatırım yok diye terör örgütü halkı istismar etmeye çalıştı. Güneydoğu’da öyle belediyeler var ki TOKİ’ye ‘niçin yatırım yapıyorsunuz; biz size destek veremeyiz’ diyorlar.

NİFAK SOKMAK İÇİN

Dış politikada Türkiye, tarihinin en itibarlı dönemini yaşıyor. Tabi bu da kıskanılıyor. Türkiye ekonomisi şu anda çok büyük bir adım atıyor. Demokratik bir anayasaya kavuşmanın arefesinde bulunuyoruz. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’yle birliğimizi daha da kuvvetli hale getiriliyor. İşte böyle bir zamanda terör örgütü ortaya çıkıyor kardeşlerin arasında nifak sokmak için Türkiye’nin atılımını engellemek için devreye giriyor.

NEDEN ŞİMDİ?

Özellikle şu son saldırılar, terör örgütünün gerçek emellerini gözler önüne sermeye başladı. Milletim her şeyi görüyor. Terör örgütünün hangi amaca hizmet ettiğini görüyor. Demokratikleşmenin önünü kesmek için hangi kirli amaca hizmet ettiğini görüyor.

Milletimin, zamanlamaya dikkat etmesini bilhassa rica ediyorum. ‘Neden şimdi?’ sorusunu sorsun ve cevabını arasın. Son 30 yıla bakın ne zaman huzur umudu doğruysa, kardeşlik iklimi pekiştiyse, ne zaman hükümet hak ve özgürlükler alanını genişletmeye çalıştıysa bu tür olaylar başladı. Silah tüccarları savaş baronları çözüme karşı direniyor. Türkiye’nin huzursuzluğundan çıkar sağlayan çevreler direniyor. Şehit cenazeleri üzerinden siyasi rant peşinde koşanlar çözüme karşı direniyor. Türkiye’nin bölgede etkin adımlar atmasından rahatsız olanlar terör örgütünden medet umuyor.

BÖLGE HALKINA ÇAĞRI

Bölge halkının, terör örgütünün asıl hedefinin taşeronluk ve tetikçilik olduğunu görmesini ve bölge halkının tepkisini daha gür bir sedayla ortaya koymasını bekliyorum. Terörle mücadeleden

İŞSİZLİK DÜŞECEK

İşsizlikte düşüş devam ediyor. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.1 oranında düşüş var. Emsal ülkelerde işsizlik artıyor bizde ise düşüş var. Şimdi bakalım muhalefet ne konuşacak. Bu yeterli değil bunu daha da düşüreceğiz. Bakın daha Mart. Nisan Mayıs Haziran’da evellah işsizliği azaltma oranlarını artacak. ‘Süreklilik önemli’ diyorlar. Geç o işi sen. Dünyanın neresinde süreklilik var. ABD’de falan süreklilik vardı eee noldu. Bütün mesele süreci iyi kontrol etmek ve daimi kılabileceğimiz bir oranı tutturabilmektir. Geçen yılın Mart ayına göre bu yılın Mart ayında 27AB üyesi ülkede ortamla yüzde 1.2 ABD’de 1.2 oranında artış oldu. İşsizliği evelallah yüzde 10’lara, kriz öncesi rakamlara düşüreceğiz.

Başbakan Erdoğan, eksen kayması tartışmasını devam ettirirken, AB’den gelen açıklamalara dikkat çekti. Erdoğan, “AB’nin en etkili isimleri Türk dış politikasında bir eksen kayması olmadığını, sorgulanması gereken bir eksen varsa AB olması gerektiğini ifade ediyorlar. Bizim miyoplarımız olup biteni göremiyor ya da görmek istemiyor. Türkiye’nin ekseni kaymıyor genişliyor” dedi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye-İsrail gerginliğinin artmasıyla yeniden alevlenen eksen kayması tartışmalarını dün de sürdürdü. Türkiye ile ABD’nın vizyonunun örtüştüğünü söyleyen Erdoğan’ın mesajları özetle şöyle :

İSRAİL FATURAYI ÖDÜYOR; ÖDEYECEK

İsrail bölgede uyguladığı devlet terörünün bir kez görmezden gelineceğini sanıyordu. Bu yanlışının faturasını ödüyor ve ödeyecek.

Şöyle gitmiş böyle gitmiş 19 yaşındaki ABD vatandaşı olan ama Türk orjinli olan Furkan Doğan’ı 5 mermiyle katleden bir zihniyetim bu dünyada tanımlanması mümkün değil.

Yoğun bakımdaki 5 kişiden 4’ü çıktı. 1’i halen yoğun bakımda şuuru kapalı yatıyor. Bunun insanlıkla alakası yok. Sana karşı savaş açan birisine mi yaptınız bunu. Bu indirme bindirme harekatını siz dünya neyle izah edeceksiniz. Yardımları sana getirince oluyor da bırak kendileri götürsün. Buna niye tahammül etmiyorsun. Utanmadan sıkılmadan oradaki et ekmek bıçaklarını silah diye dünyaya göstereceksin. Sizin o hücumbotlarınız, silahlarınız neyse izah edilir.

PASLAŞARAK KARA PROPAGANDA

İsrail, desteklediği uluslar arası basın kuruluşlarını harekete geçirdi. Türkiye’de de harekete geçirdi. Bir yandan korsanlıklarını örtmeyi bir yandan da Türkiye’yi köşeye sıkıştırmayı istediler. İçerdekilerin hastalıkları AK Parti iktidarından geliyor. İşte diyorlar AK Parti’yi yakaladık. ‘Şimdi AK Parti iktidarını çökertme zamanı’ diyorlar. Bunlar zavallı. Siz ne kadar öyle düşünürseniz düşünün. Milletimin nabzı sizin gibi atmıyor. Bizdekilerle paslaşarak, Türkiye aleyhinde kara propaganda yürütüldü.

Kendisini savunması gereken İsrail’dir, İsrail’in hukuksuzluklarına göz yuman devletlerdir. Biz doğruyu yaptık. Kimseyi ikna etmek zorunda değiliz. İsrail destekli uluslar arası basının Türkiye aleyhine başlattığı kara propaganda Türkiye’deki medyadan maalesef destek görüyor. O basının, Lübnan’a yönelik saldırıda nasıl durduğunu da gördük.

ABD’YE ELEŞTİRİ

Mektupların içeriğine göre İran’a bu anlaşmayı imzalattık. Bunu Obama’ya da söyledim. Sizler lütfen destek olun diplomasi yoluyla çözelim. Bu bölge savaşlardan yorgun düştü. Medeniyet çöktü Irak’ta bir Saddam yok edilsin diye değer miydi

Bir yandan demokraside ileri standartlar diyeceksiniz diğer tarafta antidemokratik ne varsa onu yapacaksınız. Dünyanın her yerinde halkın iradesine saygı duyun. Madem halk bunu istiyor demokrasinin kitabı bunu yazıyor. Yeri geldiği zaman otoriter totaliter rejimlerle yan yana olacaksınız. Yeri geldiğinde demokrasi getireceğiz diyeceksiniz. Artık dünya halkları uyanıyor.

EKSEN KAYMADI SU YOLUNU BULDU

Tarhan anlaşmasını imzaladı diye eksen kaydı sevsinler sizi. Sizin ekseniniz kayıyor. Dere yatağında akıyor su yolunu buldu. Bu kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz. Türkiye bir kasaba devleti, gündemi belirlenen değil gündem belirleyen bir ülkedir.

BİZİM MİYOPLARIMIZ

İçerdeki medyamızdan farklı bir tavır beklerdik. Sözkonusu olan Türkiye’nin çıkarı ve onuru. Böyle bir durumda Türkiye içindeki o malum medyadan o atılan manşetlerden farklı bir yorum beklerdik. AB’nin en etkili isimleri Türk dış politikasında bir eksen kayması olmadığını, sorgulanması gereken bir eksen varsa AB olması gerektiğini ifade ediyorlar. Bizim miyoplarımız olup biteni göremiyor ya da görmek istemiyor. Türkiye’nin ekseni kaymıyor genişliyor. Belli bir alana sıkıştırılan Türk dış politikası asli mecrasına asli yatağına kavuşuyor. Potansiyelini kullanmaktan men edilen Türk dış politikası, kendi onurunu merkeze alan bir yaklaşımla idare ediliyor. Tek ayaklı değil 2 ayağını yere basıyor. Kendi gücü ve kendi imkanlarıyla dimdik ayakta duruyor.

ABD’YLE VİZYONUMUZ ÖRTÜŞÜYOR

Türkiye’nin anlam ve misyonunu en iyi anlayacak ülkelerden biri ABD’dir. Obama’nın ifadesiyle model ortaklığımız, ABD Türkiye’nin kağıt üzerinde kalan bir model ortağı değildir. Bugün bir çok bölgedeki ABD hedefleri ve vizyonu ile Türkiye’nin vizyonu örtüşmektedir. Zaman zaman ortaya çıkan farklılıklar, yöntem veya öncelik sıralamasından kaynaklanan farklılıklardır.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?