banner39

Erdoğan: Dediğim herşeyin arkasındayım

Bursa İl Kadın Kolları Kongresi'nde konuşan Başbakan Erdoğan, 'Bizim 3 tane kırmızı çizgimiz var. Etnik, bölgesel, dinsel milliyetçiliğe karşıyız.' dedi.

Arşiv 30.03.2008, 21:15 31.03.2008, 11:29
Erdoğan: Dediğim herşeyin arkasındayım

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bazıları çıkıp diyorlar ki, 'Efendim, Başbakan 22 Temmuz akşamı söylediklerini orada bıraktı.' Hayır, Başbakan Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz'da ne dediyse, dün ne dediyse, bugün de onun arkasındadır" dedi.

Erdoğan, partisinin Bursa İl Kadın Kolları Kongresi'nde yaptığı konuşmada, CHP ile de mutabakat aradıklarını, Deniz Baykal ile bu konuyu görüştüklerini belirterek, "Ancak, meydanlarda o söyler, kampanya otobüslerine başörtülü bacımın resimlerini yapıştırır. Çünkü istismarcıdır. Ama, hatta hatta grup toplantılarına otobüslerle benim başörtülü kardeşlerimi de toptan getirir, onu da yapar. Ama iş sorun çözmeye gelince, bizi çok farklı bir noktaya oturtmaya kalkar. Biz ne diyoruz? Bakınız, Türkiye kazanacaksa biz kaybetmeye hazırız" diye konuştu.

Kongre salonundaki başı örtülü ve açık kadın üyelere dikkati çeken Erdoğan, bu insanların hizmet için bir araya geldiğini, AK Parti'nin farkının ve başarısının bu olduğunu ifade etti.

"Neden bu ülkede ayrımcılık olsun?" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bakın bunlar, Sivas'tan öteye gidemiyorlar. Dikkat edin bakın, takip edin. Sivas'tan öteye gidemez muhalefet, gidemiyorlar. Seçim kampanyalarına bakın. Sivas'tan öte kaç ile gitmişler? Ama bu kardeşinizin 55 vilayeti var. Öyle, Hakkari'ymiş, Van'mış, Erzurum'muş, şurasıymış, burasıymış, asla ayrım yok. Gitmediğim il yok. Bizim 3 tane kırmızı çizgimiz var. Etnik, bölgesel, dinsel milliyetçiliğe karşıyız, etnik milliyetçiliğe karşıyız. Neden? Çünkü biz, Türkiye Cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan 70 milyon vatan evladını canımız, ciğerimiz biliriz. Ve biz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün şu ifadesiyle, 'Millete efendilik yoktur, millete hizmet etmek vardır' ve bunu yapıyoruz. Bunu yaparken hep beraber yapıyoruz. İşte onun içindir ki AK Parti dikkat edin, 80 ilde milletvekili olan tek partidir. Niye onlarda yok? Bir vilayet hariç 80 vilayette milletvekilimiz var, çünkü hepsini kucaklıyoruz. Bundan sonra da böyle olacak. Niye? Çünkü biz Yunus kültürüyle yetiştik, 'Yaradılanı severiz, yaradandan ötürü'... Kim olursa olsun ayırt etmeyiz."

Bazı TV kanallarında gençlere dikkat ettiğini, burada sarf edilen bazı sözlerin kendisini çok üzdüğünü ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Kahroluyorum, üzülüyorum. Hele hele bir akşam baktım ki bir genç şunu söylüyor, 'Ben, bu başörtülü kızın girdiği yere girmem' diyor. Tabii ki bu hale Türkiye'yi acaba kim getirdi? Bu genci yetiştirenlere sormak lazım, bu gençleri siz nasıl öyle yetiştirdiniz? Ondan sonra o başörtülü kıza sordular, 'Sen ne istiyorsun?' diye. 'Ben arkadaşımın girdiği her yere girerim' dedi. Şimdi işte biz bunu konuşmalıyız. Ben diyorum ki, benim başı açık, başı örtülü kızımın arasında en ufak bir ayrım yoktur, olamaz. Kişisel tercihler üzerinde kimsenin dayatma yapma hakkı yoktur. Bu özgürlük alanlarına kimsenin girmeye hakkı yoktur. Bu böyle biline... Bırakalım, bu ülkenin gençleri, evlatları birbirlerini bu ülkede, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet anlayışıyla sevsinler. Büyük Türkiye'yi ancak böyle bir ölçekte sevin. Aksi takdirde kapanınıza kapanır, küçülür, geçmişte küçüldüğümüz gibi..."

Kaynak : AA

Yorumlar (1)
kuzey yıldız 15 yıl önce
bu ülkeyi bu hale getirenler kimler once onu sormak lazım kendimize.kimse kimsenin ozgurlune karısamaz ama bazı seyleri gundem yapanlar kimler.ben sokakta goruyorum kolkala geziyorlar.ama varki bazı kesim(kim olduğu mecul)bunu ısrarla gundeme getirip ortamı geriyor.ama bunlar belli yuzyıllardır TÜRKİYE yi parcalamak isteyen lobi.bırakın bu insanlar kolkola yasar.nedir bu.benim annem bası kapalıydı yıllardır TÜRK kadını gibi.ama yıllardır sol partilere oy verdi.anlayın artık.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?