Erdoğan, dünya liderlerine ayetle seslendi

Başbakan Erdoğan, Brezilya'da yaptığı konuşmasında, Kur'an'dan ve İncil'den alıntılar yaptı, Mevlana'dan mısralara okudu.

Erdoğan, dünya liderlerine ayetle seslendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Başbakan Erdoğan Brezilya'nın başkenti Rio'daki Medeniyetler İttifakı toplantısında konuşma yapıyor.

Erdoğan konuşmasında dünya üzerindeki farklılıkların zenginlik olduğunu belirterek Kur'an-ı Kerim'den ve İncil'den ayetler okudu. Erdoğan konuşmasında, Mevlana'dan da alıntılar yaparak konferansa katılanlara hitap  etti.

Erdoğan, yeryüzündek ırk farklılıklarının zenginlik olarak algılanması gerektiğini Hucurat süresinin "Ey insanlar, gerçekten, Biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler (şeklinde) kıldık. Şüphesiz, Allah Katında sizin en üstün (kerim) olanınız, (ırk ya da soyca değil) takvaca en ileride olanınızdır. Şüphesiz Allah, bilendir, haber alandır." ayetiyle anlattı. 

Erdoğan konuşmasında Mevlana'nın şu dörtlüğünü de alıntıladı: 

"Cömertlikte ve yardım etmede akarsu gibi ol 
Şefkat ve merhamette güneş gibi ol
Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol
Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol
Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol
Hoşgörürlülükte deniz gibi ol
Ya olduğun gibi görün
Ya göründüğün gibi ol"

Erdoğan konuşmasında şunları söyledi: "Bizim için İstanbul'un güvenliği New York'un güvenliği Mumbai'nin güvenliği aynı şeydir. Bölgemizde nükleer silah istemiyoruz. Bizim böyle bir derdimiz yok. Ama ülkesinde nükleer silah bulunduranlar bunları yok ederek insanlığa müjde verebilir. Bal bal demekle ağız tatlanmaz. Balı yerseniz ağız tatlanır. Yaşamadığınızı söylemeyin. Adilce yaşanan bir dünyada yaşamak istiyoruz. İran'daki buluşmayı bir diplomatik zafer olarak değerlendiriyoruz. Bugün Rio'dan sesleniyoruz. Gelin bu dünyanın geleceğine birbirine sahip çıkalım. Gelin dünyayı bütün nükleer silahlardan arındıralım. Gelin yardıma muhtaç olan tüm toplumlara yardım elimizi uzatalım. Dayanışmanın olduğu bir dünya için çalışalım. Dil, din, ırk hiç bir ayrım yapmadan herekese sahip çıkalım."

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 17:10
banner53
YORUM EKLE

banner39