banner39

Erdoğan: Dürüstsen halka gideceksin

Erdoğan, "Anayasa Mahkemesi'nin adını bu Halk Partisi değiştirdi. Anamuhalefet Mahkemesi" eleştirisinde bulundu.

Arşiv 04.06.2010, 21:33 05.06.2010, 13:34
Erdoğan: Dürüstsen halka gideceksin


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Anayasa Mahkemesi'nin adını bu Halk Partisi değiştirdi. Ne oldu? Anamuhalefet Mahkemesi. İki de bir oraya gidiyor, yaptıkları başka bir şey yok. Çünkü gücünü oradan alacağını zannediyor. Güç burada, millette... Millete gideceksin, dürüstsen halka gideceksin" dedi.

Erdoğan, Kültür Park'ta Dünya Çevre Günü Kutlamaları ve toplu açılışlar dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin güçlü, saygın bir ülke olarak çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Türkiye'nin dünyada 26'ncı büyük ekonomi iken şimdi 17'nci sırada bulunduğunu belirten Erdoğan, "Bütün bu iyi işler olurken terör devreye giriyor. Mücadelemiz sürecek. Sıkıntılarımız yok değil var ama milletçe kararlı duracağız ve inşallah bu işi en az zararla atlatacağız" dedi.

"En kapsamlı demokratik değişimi daha güçlü bir demokrasi için, 1982, malum darbe Anayasasını değiştirmek suretiyle yapmanın gayreti içindeyiz" diyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Biz ne diyoruz; biz sizin vekiliniz, siz asıl... Siz bize vekalet verdiniz. Şimdi diyoruz ki 12 Eylülde size geliyoruz. Söz de sizin, karar da sizin. Bunu engellemek isteyenler kim? Adında halk yazanlar, Halk Partisi engellemek istiyor. Nereye gitti? Anayasa Mahkemesine gitti yine. Diyorum ya, Anayasa Mahkemesinin adını bu Halk Partisi değiştirdi. Ne oldu? Anamuhalefet Mahkemesi. İki de bir oraya gidiyor, yaptıkları başka bir şey yok. Çünkü gücünü oradan alacağını zannediyor. Güç burada, millette... Millete gideceksin, dürüstsen halka gideceksin."

Türkiye'nin demokratikleşmesi konusunda yeni ufuklar açma gayretinde olduklarını anlatan Erdoğan, bu süreci halka getirdiklerini belirtti.

AÇIK BİR DEVLET TERÖRÜ
Konuşmasında İsrail saldırısını "açık bir devlet terörü, hukuk tanımamak, saldırganlık" olarak tanımlayan Erdoğan, saldırının, "İsrail'deki hükümetin nasıl bir hastalık ruh hali, nasıl bir paranoya, nasıl bir travma içinde bulunduğunun örneği" olduğunu söyledi.

İsrail Hükümeti'nin "dünya bize karşı ikiyüzlü davranıyor" söylemlerini hatırlatan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hayır. İkiyüzlü olan sensin, yalancı olan sensin, katliam yapanlardan gurur duyan sensin, 'arkanızdayım' diyen sensin, sen. Bir kez daha söylüyorum, öldürmeyi iyi bilirsiniz. Ben onlara kendi dillerinden konuşuyorum. Tevrattaki on emirden altıncısı diyor ki 'öldürmeyeceksin.' Anlamadın mı? Bak bir kez daha İngilizce söylüyorum: 'you shall not kill.' Yine mi anlamadın? Bak o zaman senin dilinden, İbranice söylüyorum: 'Lo tir'tsach.'

Buradan bir hususun da altını çizerek söylüyorum. İsrail'deki hükümetin zorba tavrı, sadece Filistin'i değil, sadece bölgeyi değil, İsrail halkını da zora sokuyor, İsrail halkını da rahatsız ediyor. Hükümetin İsrail halkını yalnızlaştıran, dünyadan tecrit eden, dünya nezrinde imajını zedeleyen bu hırçın siyaseti İsrail vatandaşlarını da zora sokuyor. Hükümetin sebep olduğu siyon yıldızını gamalı hacla yan yana gösteren dünya algısı, eminim ki İsrail halkını da rahatsız ediyor. İsrail halkını bu düşüncesiz, bu öngörüsüz, zalim ve vicdansız yöneticilere karşı daha dikkatli davranmaya İsrail'in sokulmak istendiği mecrayı daha dikkatli okumaya davet ediyorum."

BU İŞ NOKTALANMADI
Saldırı sonrasında Türkiye'nin Dışişleri, Sağlık, İçişleri ve Adalet bakanlıklarının, Silahlı Kuvvetlerin, devletin hep birlikte STK'larla adım attığını anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bütün imkanlarımızı kullandık. Uluslararası gücümüzü devreye soktuk. Ama bitirmedik. Bundan sonra da devam edeceğiz. Çünkü bu iş noktalanmadı. Bunun arkası var. Devam ediyoruz, devam edeceğiz. Ne yapılması gerekiyorsa uluslararası camiada bunları da yapmaya devam edeceğiz. Hak yerini buluncaya kadar bu devam edecek."

BİR TAŞERON ÖRGÜT
Başbakan Erdoğan, 30 yıldır kan döken terör örgütünün bir taşeron örgüt olduğunu çok açık net ortaya konduğunu vurgulayarak, bunun milletçe iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bunlar asla benim Kürt kökenli vatandaşlarımın temsilcisi değildir, olamaz. Bunu böyle biliniz. Bunların hak ve özgürlükler diye bir derdi yok, bunu böyle bilesiniz. Bu işin dertlisi biziz. Onun için Milli Birlik ve Kardeşlik Projesini devreye soktuk, yoğun bir şekilde bunun üzerinde çalışıyoruz.


Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?