banner39

'Erdoğan etrafında kenetleneceğiz'

TBBM Başkanı Bülent Arınç, cumhurbaşkanlığına ilişkin sorulan sorulara yönelik olarak "Hepimiz sayın genel başkanımız etrafında kenetleneceğiz" dedi.

Arşiv 21.04.2007, 08:09 21.04.2007, 15:43
'Erdoğan etrafında kenetleneceğiz'

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç'ın cumhurbaşkanlığı seçiminde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a rağmen çıkış yapacağı; hatta aday olmayı düşündüğüne ilişkin iddialar medyada sıkça gündeme getiriliyor.

Siyasi kulislerde Arınç odaklı senaryolardan söz ediliyor. 'AK Parti'nin yönetim kademesinde çatlak' şeklinde yansıtılan bu haber ve yorumlar gerçekle ne denli örtüşüyor? Arınç, AK Parti'yi ve Erdoğan'ı zor durumda bırakacak bir çıkış yapar mı? Kısa süre önce bir grup AK Parti milletvekili Meclis Başkanı'nı ziyaret etti.

Sohbet sırasında cumhurbaşkanlığı seçimi ve medyada yer alan değerlendirmeler gündeme geldi. Arınç, milletvekillerine ismi etrafında dönen yorum ve değerlendirmelerden rahatsızlık duyduğunu aktardı. Haberleri 'dezenformasyon' diye niteledi ve, 'Yalan haberlerle AK Parti'de çatlak oluşturmayı hedefliyorlar. Ancak başarılı olamayacaklar.' dedi.

Meclis Başkanı Arınç, milletvekillerine özetle şunları söyledi: "Biz önce Türkiye'yi düşünmek zorundayız. Kısa vadeli politika yapmayacağız. Demokrat Parti ve Turgut Özal gibi kendi geleneğimizi oluşturmamız lazım. Türkiye'nin geleceğinde ancak bu şekilde etkili olabiliriz. Biz yola bu niyetle çıktık.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde de adımlarımızı buna göre atmak zorundayız. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Hepimiz sakin olmak durumundayız. Türkiye'nin en büyük partisiyiz, demokratikleşmeyi en çok isteyen partiyiz. Bizim genel başkanımız Erdoğan ve dışişleri bakanımız Abdullah Gül'le aramızda ihtilaf olmaz. Kimse beklemesin.

Cumhurbaşkanlığı konusunda bizden birinin aykırı davranacağını, kişisel adaylığı zorlayacağını yazıyorlar sürekli. Bazı arkadaşlarımız da bu yalana inanmış. Bu, partiyi bölme çabasıdır. Cumhurbaşkanlığı seçiminde genel başkanımız Başbakan Erdoğan'ın etrafında kenetleneceğiz. En büyük saldırı ona yapılıyor. Partimizi zora sokacak davranışlardan kaçınmamız lazım. Bazı şeyleri sineye çekmek durumundayız.

Bunu Türkiye için yapmak zorundayız. Kişisel kavgaya girişeni tarih ve millet affetmez. Türkiye'nin dünyadaki rolünü düşünmek zorundayız. Bugüne kadar Erdoğan, Gül ve Arınç arasında görüş ayrılıkları olmadı, bundan sonra da olmayacak. Kararı genel başkan verecek.

Hepimiz bunun savunucusu olacağız, olmalıyız. Cumhurbaşkanlığı seçimini Türkiye'nin kazancı haline dönüştürmek zorundayız, yalanlara dezenformasyonlara kulak asmayın."

Meclis Başkanı Arınç'ın milletvekillerine söylediği sözlerin anlamı çok açık. Arınç, cumhurbaşkanlığı seçiminde bazılarının iddia ettiği gibi kişisel hesapların içine girmeyecek ve parti politikasının dışına çıkmayacak.

Meclis Başkanı bu yöndeki düşüncelerini 23 Nisan'da kamuoyuyla da paylaşacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?