banner39

Erdoğan: Eylem için tatil çok çirkin

Başbakan Erdoğan, İnönü Üniversitesi'ndeki uygulama konusunda "Eğer eylem için sınav erteleniyorsa tabii ki bu çok çirkin bir şey" dedi.

Arşiv 03.04.2007, 14:58 06.07.2018, 09:31
Erdoğan: Eylem için tatil çok çirkin

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, İnönü Üniversitesi'nde sınavların 14 Nisan'da Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından yapılacak mitinge katılım için ertelendiği haberlerini değerlendirerek, "Eğer erteleniyorsa tabii ki bu çok çirkin bir şey. Ve bunun üzerinde durulması gerekir" dedi.

Başbakan Erdoğan, Suriye ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Halep Olimpiyat Stadı'nın açılışına katılacak ve Fenerbahçe ile Halep El-İttihad takımları arasında oynanacak dostluk maçını da izleyecek olan Başbakan Erdoğan'ın uçağında bakan ve gazete genel yönetmenlerinin yanı sıra Rıdvan Dilmen, Hakan Ünsal, spor yazarı Osman Tamburacı da yer aldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği'nin 14 Nisan'da Ankara'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerini etkilemeye yönelik gerçekleştireceği mitinge katılım için İnönü Üniversitesi'nde sınavların ertelendiği ve hocaların öğrencilere mitinge katılım çağrısı yaptığı yönündeki haberin sorulması üzerine Başbakan Erdoğan, "Şimdi belirlenmiş sınavlar gerçekten bundan dolayı erteleniyorsa, kesin bir şey bilmiyorum eğer erteleniyorsa tabii ki bu çok çirkin bir şey. Ve bunun üzerinde durulması gerekir" dedi.

Meydanların herkese açık olduğunu ve miting yapma noktasında herhangi bir sıkıntılarının olmadığını belirten Erdoğan, "Herkes gelir müsaadesini alır. Belirlenen meydanlarda mitinglerini rahatlıkla yapabilir. Fakat bu ülkenin resmi kurum ve kuruluşlarını inisiyatif kullanmak suretiyle eğer söylediğiniz doğru ise imtihanları ötelemek suretiyle bu tür adımları doğru bulmak asla doğru değil. Çünkü eğitim kurumlarımız bilimle uğraşır, eğitim verir. İmtihan zamanlarında da herkes sınavına girer. Şimdi belirlenmiş sınavlar gerçekten bundan dolayı erteleniyorsa ben kesin bir şey bilmiyorum eğer erteleniyorsa tabii ki bu çok çirkin bir şey. Ve bunun üzerinde durulması gerekir" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi yaşanan gelişmelere değinen Erdoğan, "Tabii ki bu iş biraz da şirazesinden çıkmış vaziyette" ifadesini kullandı.

Anayasanın amir hükümlerini yok farz etmek suretiyle yollara dökülenlerin bulunduğunu belirten Erdoğan, "Bu takımların da ne yaptığı belli değil" dedi.

Erdoğan sözlerine şu şekilde devam etti: "Onlar tabii yollarına devam edecekler. Bizler anayasamızın amir hükümleri çerçevesi içerisinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin başlayacağı tarih bellidir. Adaylık süreci bellidir. Ve bu süreler içerisinde bu seçimin nasıl yapılacağı bellidir. Adayları açıklamak açıklamamak, biz siyasi partiyiz dolayısıyla bir siyasi partinin kendi stratejisi olur. Taktikleri olur. Bu stratejisini de taktiklerini de en ideal şekilde uygular. Nitekim ana muhalefet ya da muhalefet herkes bildiği her şeyi konuşuyorsa kendilerine göre tavırlar ortaya koyuyorsa tabii ki iktidar partisi olarak biz de kendi stratejimizi taktiklerimizi uygulayacağız. Bizim çünkü asıl hedefimiz ülkemizde bir gerilim olmadan ülkemizin gelişmesine kalkınmasına odaklanmaktır" diye konuştu.

Dün açıklanan ihracat rakamlarını hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Türkiye bir istikrar yakalamıştır. Türkiye bir güven ortamını yakalamıştır. Bu güven ortamını bu istikrar zeminini biz böyle kuru gürültülere kurban edemezdik. Ve hamdolsun da etmedik. Şu ana kadar da bu gayet güzel şekilde gelişti.

İnşallah bu yıl sonuna kadar da bunu aynı şekilde sürdürmenin gayreti içerisindeyiz. Hiçbir zaman ne siyaset üzerinden ne de herhangi bir kişi kurum ya da kuruluş üzerinden siyaset yapmayı kendimize amaç edinmedik. Böyle popülist davranışlar içerisine girmedik ve girmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı konusunda AK Parti'nin herhangi bir takviminin belli olup olmadığı ve görüşmelerin hangi kesimlerle yapılacağının sorulması üzerine Erdoğan, "Şu anda sivil toplum örgütleri ile zaten peyderpey görüşmelerimi yapıyorum. Teşkilatımızla ilgili ala taramasını bitirdik. Şu anda değerlendirmesi yapılıyor.

Milletvekili arkadaşlarımla da önümüzdeki haftadan itibaren görüşmeye başlarız. En son görüşmemizi de Merkez Karar Yönetim Kurulu ile yapacağız. Ondan sonra da adaylık müracaatları başladığı anda adımı atmış olacağız" dedi.

Erdoğan'ın "adaylık müracaatları başladığı anda adımı atmış olacağız" sözünü hatırlatan bir haberci, "Adaylık müracaatları başladığı anda dediniz. Bir de tartışma konusu var ayın 16'sında ya da son güne bırakabilir diye AK Parti..." demesi üzerine Erdoğan, "Artık onu bırakın da bizde kalsın" dedi.

"Az önce söylediğiniz cümleden nasıl anlayabiliriz?" sorusu üzerine ise Başbakan Erdoğan, "Anlamışsın zaten demek ki..." cevabını verdi

banner53
Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?