banner39

Erdoğan Fransa'da da Türk okulları istedi

Fransa ziyaretinden memnun ayrılan başbakan, Almanya'nın ardından Fransa'da da Türk okulları açılması talebini tekrarladı

Arşiv 08.04.2010, 12:25 08.04.2010, 12:25
Erdoğan Fransa'da da Türk okulları istediDünya Bülteni/Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan, Fransa'daki temasları çerçevesinde Zenith Salonu'nda düzenlenen "Paris Buluşması"nda, Avrupa'da yaşayan Türklerle bir araya geldi.

Erdoğan, Fransa'da yaşayan Türklere, "Türkiye'yi kolay kolay kimse tutamayacak" dedi, Anayasa değişikliğini anlatırken, "amaç Türkiye'yi Avrupa standartlarına kavuşturmak" ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın Zenith Salonu’nda 6 bin 500 civarındaki Türk vatandaşına yaptığı konuşmada, Fransa’da Türk okullarının açılması projesini de gündeme getirdi. Almanya’da Türk okulları tartışmasının ardından Fransa'da da konuyu dile getiren
Erdoğan, Fransa’da Türk okulları açma projesinin ipuçlarını verdi. Fransız makamların olumlu baktığını söylediği bu plan için, Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu’na çok iş düştüğünü söyledi.

Fransa’da yaşayan Türk toplumuna vatandaşlık almaları, siyasete girmeleri, bulundukları ülkenin dilini öğrenmeleri çağrısında bulunduktan sonra, bir kez daha "Entegrasyona evet, asimilasyona hayır" mesajını yineledi.

Avrupa'daki Türkler'den, Türkiye için 'lobi' yapmalarını isteyen Erdoğan, Fransa'nın çifte vatandaşlık hakkı tanıdığını ancak Türk vatandaşların ilgi göstermediğini ifade ederek şöyle konuştu:

"Fransa'nın sana vermiş olduğu o seçme ve seçilme hakkını kullan. Bu büyük bir zenginliktir, bunu değerlendir. Eğer Başbakanı'na güveniyorsan ben de sana diyorum ki bunu yap. Fransız pasaportunu almak senin kimliğini kaybetmen anlamına gelmez. Ne senin Türklüğün gider, ne Kürtlüğün gider, ne Romanlığın gider. Böyle yanlış yanlış şeylerin içerisine girmeyin."

"Bu sana verilmiş olan ek bir imkandır, fırsattır bunu değerlendir. Niçin şu topluluğun içinden Avrupa Parlamentosu'na gidenlerin sayısı artamasın? Niçin o parlamentoda Ahmet'in, Mehmet'in, Hasan'ın, Ayşe'nin, Fatma'nın sayısı artmasın, niçin bunları istemiyorsunuz? Atın bu adımları. Bak siz bu adımları atmıyorsunuz ama başkaları atıyor. Bir olun, beraber olun, iri olun, diri olun. Bunu söylüyorum ben sizlere. Bu adımları atarken de inanıyorum ki ülkeme de çok şey kazandıracaksınız."

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?