Erdoğan gaz anlaşması için Azerbaycan'a gitti

İran'da imzalanan uranyum takası anlaşmasının mürekkebi kurumadan, Erdoğan Bakü'ye gitti

Erdoğan gaz anlaşması için Azerbaycan'a gitti


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran, Türkiye ve Brezilya Dışişleri Bakanlarının Tahran'ın uranyum takasına ilişkin anlaşmayı imzalamasının ardından, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye geçti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, Zagulba Sarayında resmi törenle karşıladı.

İki ülkenin ulusal marşlarının çalınmasının ardından Başbakan Erdoğan, tören kıtasını selamladı. Basına görüntü verilmesinin ardından baş başa ve heyetler arası
görüşmelere geçildi.

Ziyaretin resmi amacı "Şahdeniz-1 Doğalgaz Anlaşması"nın imzalanamsı olarak açıklansa da sınır kapılarının açılmasının gündeme geleceği belirtiliyor. Özellikle Ermanistan'ın işgal ettiği bölgeden çekilmesi karşılığında sınırların açılması konusu ele alınacak. Buna göre Ermenilerin boşaltacağı  şehir sayısının ikiye  çekilmesi konuşulacak.

Erdoğan, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile birlikte İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile görüşmüş, ardından üç liderin huzurunda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ve Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim, İran'ın uranyum takasının Türkiye'de yapılmasını öngören anlaşmayı imzalamıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 17:17
banner53
YORUM EKLE

banner39