banner39

Erdoğan: Gazze için haykırmaktan vazgeçmeyeceğiz

Başbakan Erdoğan İsrail'in katliamı ne kadar iyi bildiğini bir kez daha gösterdiği söyleyerek 'bunun bedelini ödeyecek' dedi

Arşiv 01.06.2010, 11:41 01.06.2010, 14:07
Erdoğan:  Gazze için haykırmaktan vazgeçmeyeceğiz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan'ın grup konuşması saat 13'e ertelendi. Erdoğan şu anda Başbakanlık'ta askeri ve sivil yetkililer görüştü. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay İkinci Başkanı Aslan Güner, MİT Müsteşarı ve ilgili bakanlar şu an Başbakanlık'ta Erdoğan'la toplantı yaptılar. Erdoğan toplantıdan sonra TBMM'ye geçti. 

Güney Amerika seyahatini yarıda keserek yurda dönen Erdoğan uçakta yaptığı açıklamada, "Son kararımızın hayırlı olmasını diliyorum geleceğimiz ve bahtımız açık olsun" demişti.

Şili programını iptal ederek yurda dönen Erdoğan'ın grup toplantısındaki konuşması Arapça ve İngilizce olarak da tercüme edilecek.

Şu anda tüm dikkatler, Erdoğan’ın partisinin Meclis Grup toplantısında yapacağı konuşmaya çevrilmiş durumda.

-Bütün insanlığa, vicdanına seslenmek istiyorum. Dün gecenin en karanlık anında iki saldırı gerçekleşti. Birincisi İskenderun’daki saldırıydı. 6 askerimiz şehit oldu. İkincisi fecr vaktinde insanlık büyük yara aladı. Tüm dünyanın gözü önünde kanlı saldırı gerçekleşti. Ve tamamen insalık dışı bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Gemiler gitmeden önce niyetlerini ortaya kouydu. Ululsar arası sularda yardıma muhtaç insanlara yardım götüren insanlara yapılan saldırı BM'nin insanlık felsefesine yapıldı. Sıkı bir kontrolden geçirilen gemilerde sivillerden başka kimse bulunmuyordu.

Olayın ardından gelişmeleri yakından takip ettik. Dün sabah 6.30'da Bülent Arınç ve temsilcierle meseleyi tüm boyutlarıyla ele aldı. Dışişleri Bakanımız Savunma Bakanımız İsraille telefon görüşmesi yaparak tepkimizi ortaya koyduk. Uluslar arası camiayla da irtibat kurduk ve adımları atmaya devam ediyoruz. Diplomasinin tim adımlarını kullanıyoruz. Üç tatbikatı iptal ettik, elçimizi geri çağırdık. BM güvenlik Konseyi İsrail'i kınayan bir açıklama yapmıştır. Soruşturma açılmıştır. Genç Milli takım geri çağrılmıştır. NATO güvenlik konseyi ed toplanyı yapacaktır. İKÖ toplanacktır. Önce filoda bulunan insanların sağlık ve selameti için çalışmalarımız devam ediyor. İsrail yararlıları gönderelim demiştik. Hayır  yaralılarımmızı biz alacağız. İnsani yardım ekibinden tutuklanan serbest bırakılacak. İsrail durumun vehametini anlamalı ve ona göre hareket etmelidir. Konvoyda bulunan diğer ülkelerden insanlar için üst yönetimlerle irtibata geçmiştir. İsrail Gazze'ye tönelik insanlık dışı ambargoyu derhal kaldırılmalıdır. Filistin halkına gönderilen yardımlara engel olmamalıdır.

Dün insalık tarihi açısından kara leke olmuştur. Sivil insanlara yapılan terörist muamelesi alçakça bir pevazsızlıktır. Biz sbiliyoruz ki savaşında barışın da hukuku vardır. Savaşta sivillere, kadınlara, beyaz bayrrak çekenlere saldırılmaz, Savaşta değil barışta hukuku çiğneyenler şnsalığı ayaklar altına almış olurlar. Zorbaların, korsanlarında ahhlakı olur.

İsrail 32 milletten insanıon bulunduğu gemiye saldırarak dünya barışına yara almıştır. Bu pervsasız saldırı mutlaka cezalandırılmalıdır.  Yalan söylemeyi devlet politikası haline getiren devletten soruşturma beklemek yeine uluslar arası cami aolarak  bunun peşinde oluşacağız. Türkiye yeni ytetme devlet değildir. Bir kabile devleti hiç değildir.

Türkiye'nin dostluğu ne kadar kıymetliyse düşmanlığı da şiddetlidir. Türkiye her zaman bölgede barıştan yana olmuştur.  İsrail bölgdeki barış savunucusu Türkiye'yi karşısına almıştır. SAntisemitizm eleştirisyle bu aymazlığı bırakmalıdır. Zulüm yapmayı kendine mübah gören İsrail...Uluslar arası toplumun yeter artık demesi gerekiyor. BM kınama kararıyla yetinmemelidir.

İsrail'in bu pervasızlığı bir yerlerden güç aldığını gösteriyor. Herşeyin bir bedeli var. Bunu ödeyecek. İsrail ittifak noktalarını kaybederek kendini yalnızlaştırıyor. İsrail bir çıbanbaşı olarak iyot gibi açığa çıkıyor. Biz her zaman antisemitizme karşı olduk. İsrail halkı duyarlılık göstermelidir. Yönetimizin korsanlık yapması sizin itibarınızı düşürüyor.

Haklı tepkisini yerine getiren Türk Musevi vatandaşlarımıza teşekkür ederim. Bugün yeni bir gündür. Bu milattır.

O gemiler birer merhamet gemisiydi. Sivil gemiye müdahalede bulunmak bile bir suçturç Masum insanlara saldırmak ise bir devlet terörüdür. Artık sizin bu yalanlarınızdan bıktık. Gemiler derha serbest bıakılmalıdır. Personel ve bulunana siviller serbest bırakılmalıdır. Öldürmeyi iyi bildiklerini yüzlerine söylediğimiz İsrailliler katliamı ne kadar iyi bildiklerini dünyaya göstermişlerdir.

Yeryüzündeki tüm insanların gücün değil adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Kan dökücülüğü ilke bilinen İsrail bu saldırıyı hiçbir mazaretle açıklayamaz. Akdeniz'deki saldırı Türkiye'nin değil tüm dünyanın sorunu...

Herkes bu soruna göz yumabilir ama İsrail Türkiye'ye başkalarına benzetmek gibi bir hatanın içine düşmesin. Böyle bir hata işlemeye kalkmasın, bedeli ağır olur. Biz Türkiye olarak Filistin'e Gazze'ye sırtımızı dönmeyeceğiz, Gazze için haykırmaktan vazgeçmeyeceğiz.

Milletimiz metin olmalı, Şehitlerimizi bağrımıza basacağız, yaralılarımızın yarasını saracağız.

İSKENDERUN SALDIRISI

Terör örgütünü lanetliyorum. Ne zaman insan hakları alanında bir refah ulaşılmaya başlansa kan dökülüyor. 

 

 

 

CANLI OLARAK İZLEYİN

banner53
Yorumlar (1)
musa 11 yıl önce
başbakanlıktan icraat bekliyoruz...haykırma değil
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?