banner39

Erdoğan: Gül, o görevi Sezer'den daha iyi yapar

Başbakan Erdoğan, Abdullah Gül'ün, mevcut cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den daha iyi görevini yapacağını söyledi.

Arşiv 20.08.2007, 17:28 21.08.2007, 08:52
Erdoğan: Gül, o görevi Sezer'den daha iyi yapar

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den daha iyi bir Cumhurbaşkanı olacağını ve görevini tarafsız bir şekilde yürüteceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin devletin hiçbir kurumu ile sorunu olmadığını da vurguladı.

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk tur oylamasından önce parti genel merkezine topladığı AK Parti milletvekillerine önemli açıklamalarda bulundu. Basına kapalı yapılan toplantıda konuşan Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sitem ettiği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre Sezer'in 22 Temmuz'dan sonra hiçbir kararnamelerine imza atmadığını hatırlatan Erdoğan, " Cumhurbaşkanı işimizi zaman zaman zorlaştırdı, bize önyargılı davrandı. Atamalarımızı onaylamadı ama benim ve Milli Savunma Bakanımızın da imzasının bulunduğu YAŞ kararlarını imzaladı." dedi. Sözü AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül'e getiren Erdoğan, " Abdullah Bey daha iyi ve tarafsız Cumhurbaşkanı olacaktır" dedi. Erdoğan, milletvekillerinin tam kadro Meclis'teki oylamaya girmelerinini ve "tek bir oyu" bile zayii etmemelerini istedi.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Cumhurbaşkanı'nı halkın seçmesine yönelik referandumun askıya alınmayacağı mesajını da verdi. Referandumun 21 Ekim'de yapılacağını söyleyen Erdoğan, "Halkımız referanduma alışsın" dedi.

AK Parti, seçimlerden önce önceliğinin sivil anayasa olduğunu söylemişti. Başbakan Erdoğan, milletvekillerine yaptığı konuşmada 1982 yılında yapılan Anayasa'yı değiştirmeye kararlı olduklarını söyledi. 1 Eylül'den itibaren parti içinde oluşacak komisyonun çalışmaya başlayacağını, yeni yasama döneminin başlayacağı 1 Ekim'den sonra da konunun Meclis'e geleceğini söyleyen Erdoğan, " Bu konuda milletvekili arkadaşlarımız olarak sizlere çok iş düşüyor" diye konuştu.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?