banner15

Erdoğan: Halk et fiyatlarından memnun olacak

Başbakan Erdoğan et fiyatlarıyla ilğili olarak "Zannediyorum halkım bu fiyattan çok çok memnun olacaktır." dedi.

Erdoğan: Halk et fiyatlarından memnun olacak

 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, et fiyatlarının yaptıkları çalışmalarla belli bir yere çekildiğini belirterek, "Zannediyorum halkım bu fiyattan çok çok memnun olacaktır." dedi.

Erdoğan, Meclis'te basın mensupların et fiyatları ve gündemdeki bazı konularla ilgili sorularını cevapladı. "Özellikle et fiyatları ile tartışma başladı. Sizin et fiyatlarına araştırma için bazı kişileri görevlendirdiğiniz söyleniyor. Böyle bir çalışma var mı?" yönündeki bir soruya Erdoğan, son zamanlarda et fiyatlarıyla ilgili spekülatif diyebileceği şekilde bir fiyat artışının olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: "Bunu adeta bir fırsat kollayıcılık olarak değerlendirebiliriz. Bu fırsat kollayıcılığı daha fazla göz yummak mümkün değil. Anında buna müdahale için Tarım ve Köyişleri Bakanıma konuyla ilgili bir talimat verdim. Arkadaşlar kendi içlerinde teknik olarak çalışma başlattılar. Bu arada ben de bazı arkadaşları görevlendirerek bir çok marketlerden fiyatları istettim. Çünkü yazılı, görsel medyada fiyatlar ne derece doğru bizzat arkadaşlarımla araştırarak öğreneyim istedim. Biftek fiyatları nedir? Kıyma nedir? Kemikli nedir? Kuşbaşı nedir? Fiyatları öğreneyim istedim." 

Fiyatlardaki dengesizliği gidermek için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın her türlü yöntemi denemesine rağmen fiyatlarda düşüş olmadığını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti: "Bunun üzerin ben bazı AB üyesi ülkelerdeki fiyatları da araştırdım. Hatta uzak ülkelerdeki fiyatları da araştırdım. AB müzakere sürecindeki bir ülke olarak da belli bir miktarda canlı veya karkas et alma durumumuz söz konusu. Bunu değerlendirme adımını atalım dedik. Bu konuyla ilgili arkadaşlarım çalışmaları bitirdiler. Başta Et Balık Kurumu (EBK) olmak üzere kesimleri bizzat yerinde kontrol etmek suretiyle eğer karkas gelecekse. Canlı gelecekse böyle bir problem yok. Buna göre et ithali veya canlı hayvan getirmek üzere böyle bir adımı atalım dedik. Bu arada biz de besiciliği sürekli teşvik ediyoruz. 'Besicilik belli bir noktaya gelsin' istedik. İnanıyorum bu, hem fiyatları Türkiye'de balansa edecektir. İstediğimiz yere fiyatları çekecektir. Çekmediği takdirde biz Et Balık Kurumu başta olmak üzere bu süreci bu şekilde devam ettireceğiz. Halkımın ucuz et ve et ürününe ulaşması amaçtır. Bunu başarmamız gerekiyor. Bunun için de bu adımı attık. "

"Beklediğiniz bir fiyat var mı? " sorusuna ise Erdoğan, "Bunu söylemem çok uygun olmaz. Yaptığımız çalışmada fiyatlar belli bir yere çekiliyor. Zannediyorum halkım bu fiyattan çok çok memnun olacaktır. Bu fiyatların çok çok altında." diye cevap verdi.

Erdoğan, et ithalatının ağırlıklı olarak AB ülkelerinden gerçekleştirileceğini ifade etti.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2010, 18:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35