banner39

Erdoğan ilk başkan olmak için kolları sıvadı

Başbakan Erdoğan, yeni anayasayla birlikte Başkanlık Sistemi'ni de Türkiye'ye getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Arşiv 18.04.2010, 18:57 19.04.2010, 09:26
Erdoğan ilk başkan olmak için kolları sıvadı

 

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara

Başbakan Tayyip Erdoğan, 2011 yılındaki milletvekilliği genel seçimlerinden sonra yeni anayasa için çalışmalara başlayacaklarını açıkladı.

Erdoğan, yeni anayasa ile Başkanlık Sistemi’nin Türkiye’de uygulanmasını düşündüğünü kaydeden Erdoğan, “2011'den sonraki atılacak adımlarda bu geçişin de sağlanması lazım. Belki Türkiye'nin gündemine yeniden başkanlık sistemi gelecek. Bu da olabilir. Yıllarca rahmetli Özal zamanında bu çok konuşuldu. Yepyeni bir anayasayla, halkımız bize bu yetkiyi verirse bunlar gündeme gelebilir ve bunlar tartışılabilir, konuşulabilir” dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ İÇİN “EN BÜYÜK HAYALİM” DEMİŞTİ

Başbakan Erdoğan, 2004’te katıldığı bir tv programında Muharrem Sarıkaya ve Okan Müderrisoğlu’nun başkanlık sistemi ile ilgili soruları üzerine, “En büyük hayalim başkanlık sistemine geçmek demişti. Erdoğan, dün atv’nin canlı yayınında gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtlarken, başkanlık sistemine geçişle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. 2011'de, seçim kampanyasında halkın karşısına yepyeni bir anayasa değişikliğiyle çıkabileceklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesini, “yarı başkanlık sistemine geçişin alıştırması” özelliği taşıdığını kaydetti. Başkanlık sistemi ile kuvvetler ayrılığı ilkesinin pekiştiğini vurgulayan Erdoğan,

“Şu anda yüksek yargının kimseye hesap verme diye bir sorumluluğu yok. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde böyle bir anlayış, yaklaşım yok. Biz istiyoruz ki buraya yavaş yavaş bir geçiş sağlayalım ki bununla geçiş sağlanmıyor. Ama 2011'den sonraki atılacak adımlarda bu geçişin de sağlanması lazım. Belki Türkiye'nin gündemine yeniden başkanlık sistemi gelecek. Bu da olabilir. Yıllarca rahmetli Özal zamanında bu çok konuşuldu. Yepyeni bir anayasayla, halkımız bize bu yetkiyi verirse bunlar gündeme gelebilir ve bunlar tartışılabilir, konuşulabilir” diye konuştu.

“ABD’DE BAŞKAN TAMAMEN SORUMSUZ DEĞİL”

Başkanlık sistemine, “sistemin rahat çalışması açısından” sıcak baktığını ifade eden Erdoğan, ABD’deki uygulamayı örnek gösterdi. “Eğer biz gerçek anlamda hakikaten kuvvetler ayrılığını savunuyorsak, gerçek anlamda kuvvetler ayrılığı orada var” diyen Erdoğan şöyle konuştu: ''Başkanlık sisteminin en önemli özelliği, orada kongre, parlamento çok daha etkili hale gelecektir. Ama şu anda durum pek böyle değil. Bakın görüyoruz, 411 çıkıyor ama 411'in aldığı karar atanmışlar tarafından oluşmuş bir kurumda önü kesiliyor. Ondan sonra biz Türkiye'de 'Usulden mi esastan mı inceler?' onun tartışmasını yapıyoruz. Türkiye'yi bizim bir defa bu paradigmalardan kurtarmamız lazım. İşi, şöyle tam manasıyla bir sağlam zemine oturtmamız lazım. Orada başkan tamamen layüsel (sorumsuz) durumda değil.''

BAKAN YARDIMCILIĞI

Cumhurbaşkanlığı makamının Başkanlık sistemi ile birlikte güçlü bir makam haline geleceğini kaydeden Erdoğan, “Bunun altında kongre ve hatta Bakanlar Kurulu, 25-26 tane bakan olmasına da gerek yok, onların da yeniden dizayn edilmesinde faydalar olacaktır. Belki o zaman sayı 14-15'e inecektir ama bakanın altında bakan yardımcıları olacaktır. Belki 1,2,3 tane bakan yardımcısı olacaktır. Dolayısıyla sistem çok daha farklı, daha güçlü bir şekilde çalışma imkanını yakalayacaktır. Bunu yakalamamız lazım” diye konuştu. Erdoğan, ''Sizin kafanızda bir proje olduğu çok belli'' sözleri üzerine, ''Model var tabii'' dedi. Anayasanın bu yönde değiştirilmesinde bir zorunluluk görüp görmediğinin sorulması üzerine Erdoğan, 2011'den sonraki süreçte bunu halka götürebileceklerini, halkın kabul etmesi halinde bu adımın atılacağını söyledi.

KİM ÖLE KİM KALA

''Bu sözleriniz üzerine 'Başkanlık sistemini kendisi için düşünüyor' gibi değerlendirmeler gelecek. Bu yorum veya eleştirilere ne yanıt vereceksiniz?'' sorusunu da yanıtlayan Başbakan Erdoğan, son cumhurbaşkanlığı seçimi için de 'Kendisi için burayı hazırlıyor' şeklinde değerlendirmeler yapıldığını hatırlatarak, şöyle konuştu: ''2007 yılında Cumhurbaşkanlığı seçiminde de ‘Erdoğan, kendisi için düşünüyor’ denildi. O zamana kadar kim öle kim kala. Sadece başbakan olarak 7,5 yıllık tecrübem var. 18 yaşından bu yana siyasetin içindeyim. Ülke için ideal olanının nasıl bulunacağına dair endişe taşıyorum.”

banner53
Yorumlar (4)
mehmet selim polat 11 yıl önce
Erdoğan ABD'den döner dönmez Obamanın talimatını yeniledi.ABD deki başkanlık sistemi Türkiyede yürümez.Türkiye tam bölünmeye doğru gitmişolur.
Referandum değil,nereye giderse gitsin bu gerçekleşmiyecektir.Bir an önce Erdoğanın gitmesi Türkiyenin selameti olacaktır.
nedim özçelik 11 yıl önce
Ayağına yer ediyor dersek yalnış bir tahmin olmaz. Aç tavuk kendini buğday ambarında zannedermiş.
carisma 11 yıl önce
Halk ne istiyorsa artık o olacak birileri kendini yırtsada artık halkın dedigi yavas yavas olmaya baslıyor.
sena 11 yıl önce
Bu ülke bir daha böyle bir başbakan görür mü acaba?kesinlikle destekliyorum sayın başbakanımızı...Allah yolunu açık etsin.
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?