banner39

Erdoğan: İpek Yolu'nu dirilteceğiz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan'da imzalanacak yeni projelerle İpek Yolu'nu tekrar canlandıracaklarını söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Erdoğan: İpek Yolu'nu dirilteceğiz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan'da imzalanacak Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesiyle tarihi İpek Yolu'nun canlandırılması için önemli bileşenlerden birinin sonuçlandırılacağını söyledi.

Erdoğan, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesine ilişkin anlaşmayı imzalamak üzere Gürcistan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanında açıklamalarda bulundu. Türkiye ile Gürcistan arasında doğrudan demiryolu hattı inşasının Azerbaycan'daki mevcut hatta bağlanmasıyla üç ülkenin demiryolu bağlantısının gerçekleştirileceğini belirten Erdoğan, projenin Asya ile Avrupa arasında, özellikle konteyner taşımacılığında yeni imkanlar sunacağını ifade etti.

Erdoğan, şunları kaydetti: “Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesi doğuda Hazar üzerinden Çin ile Kazakistan'ın Aktau limanı arasında inşa edilecek demiryolu hattıyla, batıda ise boğaz geçişli Marmaray tüp geçidi üzerinden Avrupa demiryolu ağı ile irtibatlandırıldığında, Asya ile Avrupa arasında diğer alternatiflere kıyasla daha hızlı ve güvenilir bir demiryolu olacaktır. Bu proje Bakü, Hazar, Türkmenbaşı, Almatı, Çin güzergahı marifetiyle Trans-Asya demiryolu mevcut güzergahları daha da kısaltılacaktır.

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Şaakaşvili ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile imzalayacağımız anlaşma bu önemli projenin hayata geçirilmesi yolunda önemli bir adım olacaktır. Böylece tarihi İpek Yolu'nun canlandırılması hedefimizin en önemli bileşenlerinden biri olan bu önemli projeyi kısa süre içerisinde sonuçlandırma imkanına kavuşacağız.”

Başbakan Erdoğan, ziyareti sırasında Gürcistan Devlet Başkanı Şaakaşvili ve Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev ile ikili görüşmeler yapacağını, görüşmelerde ülkeleri ilgilendiren hususlara, özellikle Güney Kafkasya'da son dönemde vuku bulan bölgesel gelişmelere ve uluslararası güncel konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunacağını bildirdi.

Enerji ve ulaşım alanlarında üç ülke arasında sürdürülmekte olan diğer projeler üzerinde de duracaklarını belirten Erdoğan, TAV tarafından inşa edilen Tiflis Uluslararası Havaalanının açılışını da gerçekleştireceğini kaydetti.

Erdoğan, ziyaretinin Güney Kafkasya'da barış, istikrar ve işbirliğine dayalı ortak refahın artırılması yönünde çaba harcayan dost ve komşu ülkeler arasındaki ilişkileri güçlendireceğine ve bölge genelinde kalkınma hamlesine ivme kazandıracağına inandığını dile getirdi.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?